Prostřednictvím České televize připomínáme události z 25. února 1948 v Československu, co jim předcházelo a co následovalo. Doporučujeme úvodní část nového cyklu Rudí prezidenti, dva díly před časem uvedené série České století – Všechnu moc lidu Stalinovi a Zabíjení soudruha a film In nomine patris, o umučení faráře Josefa Toufara. Zemřel přesně 25. února 1950.

Nejvyšší soud dal Vondráčkové šanci na vyšší náhradu za články o psovi

Sporné články vyšly v roce 2008 v Pestrém světě. První z nich měl titulek „Bezcitná panička! Helena Vondráčková nechala umírat svoji fenku opuštěnou“.

  • ČTK
  • 24. 01. 2013 11:23

Nejvyšší soud (NS) dal zpěvačce Heleně Vondráčkové šanci na vyšší odškodnění za články, podle kterých se bezcitně chovala ke svému nemocnému psovi. Justice zatím zpěvačce přiznala 300 tisíc Kč, podle Nejvyššího soudu však při tom nezohlednila všechny okolnosti. Sporem Vondráčkové a nakladatelského domu Bauer Media se musí znovu zabývat Vrchní soud v Praze, zjistila ČTK z rozsudku NS, který rozhodl v prosinci a výsledek zveřejnil na internetu.

Vondráčková v žalobě na ochranu osobnosti žádala, aby sankce měla také preventivní funkci, tedy aby byla pro nakladatelství dostatečně citelná. Pražské soudy k tomu podle NS nezaujaly jasné stanovisko, přestože se zásah do práv Vondráčkové může v budoucnu teoreticky opakovat, a to vzhledem k tomu, že Bauer Media vydává společenské magazíny a zpěvačka je českou celebritou.

Vydavatel Pestrého světa oficiální vyjádření k rozhodnutí soudu zatím neposkytl. „Nemám zatím ani stanovisko Nejvyššího soudu, ani našich advokátů a tudíž se pohybuji v informačním vakuu, a nejsem tak schopen cokoliv komentovat,“ řekl ČTK jednatel Bauer Media Jaromír Skopalík.

Další chybu vytkl Nejvyšší soud konkrétně vrchnímu soudu. Jde o to, že Městský soud v Praze při stanovení výše odškodnění zohlednil skutečnost, že Vondráčková s tituly nakladatelství Bauer Media nekomunikovala, na rozdíl od jiných médií. Selektivním přístupem tak podle prvostupňového soudu mohla přispět k neúplnosti a nepřesnosti zveřejněných informací. S touto argumentací Vondráčková nesouhlasila, ale odvolací soud se s jejími námitkami nijak nevypořádal, což nyní musí napravit.

Sporné články vyšly v roce 2008 v Pestrém světě. První z nich měl titulek „Bezcitná panička! Helena Vondráčková nechala umírat svoji fenku opuštěnou“. Text naznačoval, že zpěvačka nechala nemocné zvíře v péči cizích lidí a nezkušeného veterináře. Soudy dospěly k závěru, že články se nezakládají na pravdě. Vondráčková měla po jejich zveřejnění psychické problémy.

V žalobě na ochranu osobnosti zpěvačka žádala odškodnění 2,1 milionu Kč. Městský soud v Praze jí přiznal 150 tisíc Kč, odvolací soud částku zdvojnásobil.

Vondráčková a její manžel a manažer Martin Michal se na českou justici obracejí velmi často. Vedli zejména řadu sporů na ochranu osobnosti s bulvárním tiskem. Uspěli jen v některých případech. Nejvyšší soud například v roce 2011 rozhodl, že by jim vydavatelství Bauer Media mělo zaplatit za opakované užití jejich fotek v televizních reklamách na své časopisy. Šlo prý o bezdůvodné obohacení na úkor známých osobností.

Vondráčková s Michalem zvažovali také arbitráž s Českou republikou. Jsou přesvědčeni o tom, že jim česká justice a policie neposkytly dostatečnou ochranu ve sporech s vydavateli bulváru.