Nejvyšší soud odmítl dovolání Bison & Rose

Dovolání se netýkalo podstaty sporu firmy s Andrejem Babišem, jeho výroky soud neřešil.

  • ČTK
  • 24. 06. 2021 18:20
Miloš Růžička, bývalý spolumajitel Bison & Rose

Miloš Růžička, bývalý spolumajitel Bison & Rose

Nejvyšší soud odmítl dovolání PR agentury Bison & Rose, která se domáhala omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten v minulosti agenturu označil za lobbistickou v souvislosti s jejími vazbami na ČSSD. Podle pravomocného rozhodnutí se Babiš omlouvat nemusel, výroky měly reálný základ. Usnesení Nejvyššího  soudu je po doručení aktérům dostupné v jeho databázi.

Dovolání se netýkalo podstaty sporu. Z usnesení vyplývá, že agentura nezaplatila včas soudní poplatek spojený s dovolacím řízením. Krajský soud v Praze, který kauzu řešil jako první instance, tedy dovolací řízení zastavil, což potvrdil i Vrchní soud v Praze. Podle Nejvyššího soudu oba pražské soudy postupovaly správně, jiná reakce na nezaplacení soudního poplatku nebyla možná. Výroky Babiše se tedy Nejvyšší soud nezabýval.

Babiš v minulosti prohlásil, že tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) ovlivňují přes lobbistickou agenturu Bison & Rose oligarchové. O firmě hovořil také jako o manipulátorech či provokatérech a tvrdil, že pracuje pro sociální demokracii.

Odvolací senát pražského vrchního soudu se loni v březnu ztotožnil s argumenty Babišova právníka i s dřívějšími závěry krajského soudu. „Soud vzal správně v úvahu to, že sporné výroky jsou součástí diskuse o věcech veřejných,“ řekl tehdy předseda senátu Jiří Čurda. Vzhledem k vazbám na někdejší vrcholné představitele ČSSD se prý agentura stala předmětem veřejného zájmu a musela snášet vyšší míru kritiky.

Agentura před pražskými soudy trvala na tom, že ji Babišovo jednání závažně poškodilo. Uvedla, že o ní šířil nepravdivá tvrzení, bezdůvodně ji vtahoval do politické debaty a přesvědčil veřejnost i masová média, že Bison & Rose jsou lobbisti.

Krajský soud zamítl žalobu v prosinci 2018, kdy mimo jiné poukázal na to, že vnímání pojmu lobbing se proměnilo z původně nelichotivého významu na akceptovatelnou nálepku. Další použité výrazy jako provokatér či manipulátor označil soud za hodnotící úsudky, na něž měl Babiš právo v rámci svobody projevu a kterými nevybočil z mezí přípustnosti.

Agenturu dříve spoluvlastnil Miloš Růžička, který se poté stal poradcem tehdejšího sociálnědemokratického ministra vnitra Milana Chovance. S Babišem vedla agentura i další soudní spory. V jednom se domáhala omluvy za to, že ji politik v roce 2015 spojil s výrobou fotomontáže Chovance a nahé dívky. Chovanec tehdy naopak naznačil, že za kompromitujícím útokem mohlo stát hnutí ANO. Pře se nakonec vyřešila mimosoudní dohodou.