Několik slovenských vydavatelů zpoplatní část zpravodajských serverů, ve společném systému

Do projektu by se na Slovensku mohlo zapojit až 9 médií, zatím však smlouvy podepsaly jen některé.

  • ČTK
  • 06. 04. 2011 15:15

Několik vydavatelů slovenských zpravodajských internetových médií za necelé dva týdny zpoplatní přístup k části svých stránek. Od 18. dubna získají návštěvníci přístup do některých rubrik pouze za měsíční poplatek 2,9 eura (asi 70 korun). Projekt s názvem Piano by se v budoucnu mohl rozšířit také do Česka, zájem prý projevilo už několik společností. Zatím však čekají, jak se systém zavede na Slovensku.

„Cílem je zejména získat nový zdroj financování kvalitní žurnalistiky, protože příjmy z inzerce na webu médiím na zvyšování kvality nepostačují,“ řekl ČTK Tomáš Bella ze společnosti NextBig, která nový systém zpoplatnění internetových stránek připravila. Očekává, že do jednoho roka se podaří vydavatelům získat desetitisíce platících uživatelů měsíčně.

Do projektu by se na Slovensku mohlo zapojit až devět médií, zatím však smlouvy podepsaly jen některé. Část obsahu na svých stránkách uzamknou zpravodajské portály téměř všech slovenských deníků s výjimkou bulvárních listů, ale také jeden týdeník, počítačový magazín nebo internetový portál, který se věnuje médiím.

„Všeobecné zpravodajství zůstane všude bezplatné, zpoplatněné budou spíše specializované sekce, které navštěvují nejvěrnější návštěvníci daných webů. Hospodárske noviny, Pravda i Sme například zpoplatní kromě jiného kompletně sekci komentářů, Šport všechny texty z papírových novin starší než 24 hodin, časopis .týždeň články z papírového vydání a také videa, PC Revue videa nebo recenze produktů,“ dodal Bella.

Na internetovém portálu Mediálne.sk bude za úhradu téměř celá redakční tvorba s výjimkou dvou článků denně.

Jak funguje systém Piano. Repro: pianomedia.sk

Jak funguje systém Piano. Repro: pianomedia.sk

V budoucnu by se Piano mohlo rozšířit také do Česka. „V Česku jsme alespoň krátce mluvili s většinou velkých vydavatelů, vícero z nich projevilo zájem. Reálně je však budou zajímat zejména výsledky ze Slovenska, předpokládám, že už v květnu nebo červnu v Česku jednání obnovíme,“ uvedl Bella.

Některá média na Slovensku nebo v Česku už v současnosti zpoplatňují část obsahu na svých stránkách, nabízejí například elektronické předplatné novin. Průzkumy i vyjádření některých diskutujících na internetových fórech však ukazují, že uživatelé nechtějí platit za informace, které mohou najít jinde zdarma.