Některé vysílače pro digitální rádia spustíme ještě letos, slibuje Fiera Touch

Operátor chce podle svého majitele Pavla Hájka využít lokality, kde už provozuje televizní vysílače svojí Regionální sítě 11. Ta má oprávnění vysílat už v devíti krajských městech.

Pavel Hájek

Pavel Hájek

Do léta chce mít společnost Fiera Touch, jeden z vítězů aukce kmitočtů pro digitální rádia, jasno o harmonogramu spouštění vysílačů v jednotlivých regionech i to, z jakých lokalit by měly vysílat. Firma, která zároveň provozuje televizní Regionální síť 11 s programy iVodárenství.cz, i-Vysočina.czKladNo.1 TV, hodlá využít synergií s tímto multiplexem a rozhlasové vysílače umístit vedle televizních. Médiáři to řekl jednatel a jediný majitel firmy Pavel Hájek. „Harmonogram výstavby sítě bude jasný do léta, ale některé lokality spustíme určitě v tomto roce,“ dodal.

Sdílet stožáry s dalšími vítězi aukce

Fiera Touch v aukci Českého telekomunikačního úřadu získala čtyři regionální sítě pro terestrické digitální rozhlasové vysílání DAB+, které pokrývají Prahu, Vysočinu, východní, severní a jižní Čechy a Karlovarský kraj. „S výsledkem aukce jsme spokojení, měli jsme zájem o lokality, kde už máme anebo plánujeme nějaké vysílače Regionální sítě 11 a můžeme tak využít synergii obou sítí,“ uvedl Pavel Hájek. „Pokud půjde o vhodné lokality, dává to smysl, ale jedná se i o dalších lokalitách a případném sdílení lokalit s dalšími účastníky aukce.“

Regionální sítě vysoutěžené firmou Fiera Touch v aukci telekomunikačního úřadu. Zdroj: ČTÚ

Regionální sítě vysoutěžené firmou Fiera Touch v aukci telekomunikačního úřadu. Zdroj: ČTÚ

Sdílení lokalit pro vysílače je podle Hájka dobrou cestou, rozhodovat ale budou podmínky nájmu a jeho finanční výše v porovnání s jednorázovou investicí do výstavby stanoviště. „U DAB to platí dvojnásob s ohledem na to, kolik sítí se vydražilo a jaká je situace na rozhlasovém trhu,“ konstatuje.

Operátor už vyjednává s několika potenciálními klienty z řad komerčních rádií a nelze vyloučit, že stejně jako v televizním vysílání spustí i vlastní rozhlasovou stanici: „Budoucnost ukáže, zda DAB přispěje k rozvoji nových hráčů na trhu, máme předběžně několik zájemců, kteří by mohli v naší síti vysílat, ale jednání jsou teprve na začátku a vše je odvislé nejen od rychlosti výstavby sítí, ale i míře penetrace přijímačů DAB v populaci.“

České Radiokomunikace na lednovém setkání s novináři upozornily, že digitální rozhlasový přijímač má v Česku zatím jen 15 % domácností. „První dva tři roky to nebude z obchodního hlediska žádná hitparáda,“ uvedl k rozvoji vydražených sítí pro digitální rozhlas Marcel Procházka, ředitel sekce regulace a právního oddělení Českých Radiokomunikací.

„Pronájmu kapacity jiným se nebráníme“

Pavel Hájek se v budoucnu nebrání pronajímat kapacitu ve svých digitálních rozhlasových sítích dalším operátorům, kteří nevysoutěžili pokrytí všech regionů, kde by chtěli vysílat. „Sdílení lokalit je správná cesta a vzájemné spolupráci se nebráníme,“ potvrdil pro Médiář. Sítě Fiera Touch by mohly být zajímavé například pro společnost Play.cz, která vysoutěžila pokrytí všech krajů kromě Pardubického a Vysočiny. Právě tam ale budou vysílat sítě Fiera Touch. Úspěšní účastníci aukce kmitočtů pro sítě DAB+ mají v případě regionálních multiplexů dva roky na to, aby signálem pokryli nejméně 40 % populace daného regionu a do dalších dvou let mají dosáhnout pokrytí 70 % populace vysoutěženého území.

V aukci pořádané Českým telekomunikačním úřadem uspělo osm společností. Firmy Czech Digital Group (dceřiná společnost Českých Radiokomunikací) a RTI cz získaly sítě pro celoplošné vysílání (CDG také několik dalších regionálních sítí), regionální multiplexy si pak rozdělily společnosti Broadcast Services, Fiera Touch, GG Omikron, Joe Media, Play.czTeleko Digital. Celkem bylo vydraženo 29 sítí, z toho 27 regionálních, za téměř 80 milionů Kč při vyvolávací ceně 5,5 milionu.

„Digitální rádio přichází s dvacetiletým zpožděním“

Sdílejte