Někteří z nás na Facebooku nejsou tím, čím se zdají být. Třeba Vítek Bárta

Mrhání důvěrou lidí na Facebooku, kteří v dobré víře komunikují s „politikem“, to je problém.

K Vítkovi Bártovi mám trochu sentimentální vztah. Navštěvovali jsme tutéž třídu na druhém stupni základní školy. Vítek byl vždy tak trochu z jiného vesmíru. Vlastně nic, co jsem se o něm kdy dočetl, mne úplně nepřekvapilo. Fandil jsem mu, když budoval ABL. Fandím mu, protože si myslím, že člověk by měl jít do politiky, když zná reálný život (to znamená měl zaměstnání, nebo podnikal mimo politiku) a vykázal v něm určité úspěchy, zejména finanční zázemí.

Třídní večírek 8.A

Třídní večírek 8.A - tuhle třídu ZŠ v Josefský jsem miloval! Autor článku si bez dovolení vypůjčil tuto fotku z nástěnky třídy 8.A, kterou navštěvoval s ministrem Vítem Bártou. Repro: spoluzaci.cz

Mladí lidé, kteří jsou do politiky za obživou, nemají praktické zkušenosti životní reality všedního dne, jsou pro mne politiky druhé kategorie. Nemohu si úplně vážit jejich názoru na to, jak by měly fungovat životy lidí, které chtějí ovlivňovat. Bárta ovšem není politikem druhé kategorie. Prokazuje určitou mediální zdatnost, byť si nejsem jistý, v jaké pozici chce být viděn a musím říci, že jsem trochu zmatený. Myslitel? Politik? Charakter? Jde o rozdílné polohy a proto by bylo fajn, kdyby mi někdo z vás pomohl doplnit kousek skládačky.

Tak to byl trochu emo úvod a teď k tématu, rád bych se zde dotkl jeho facebookové stránky. Stránka politika Víta Bárty je vytvářená jeho PR týmem a funguje tak, že ministr a šéf politické strany Věci veřejné diktuje svému týmu výroky, které jsou určeny k publikování na tomto médiu. Tuto polohu bych nazval Myslitel.

Tým výroky publikuje a momentálně si jich může užívat 1613 lidí. Výroky publikuje v první osobě, takže pokud se na stránku podívá člověk, který toto pozadí a „workflow“ týmu nezná, budí dojem, že to píše ministr. Malej podvůdek, co říkáte? Když se tým sekne, tak to vymaže, což se ale nedělá. To je model základka. Tento příspěvek nikdy neexistoval, zapomeňte. Nemělo by se to dělat, ale oni se to určitě naučí. Omluvit se umějí:

„Omlouvám se Vám za pochybení mé podřízené z PR oddělení. Na mém profilu uveřejnila politicky nevhodný výrok, už byla za své pochybení pokárána. Ať již mezi koaličními partnery jsou případně přítomny emoce či spory, nechci přilévat olej do ohně a nechci komplikovat již tak dost vyostřenou situaci,“ omluvil se ministr dopravy.

Zdroj: idnes.cz

Vítkův Facebook docela žije. Tedy mohl by víc. Lidé reagují na jeho hlášky (nejsou špatné, žádný Škromach to není, ale každý nějak začínal, že), kladou desítky dotazů. PR tým nemá podklady k tomu, aby na reakce lidí zpětně reagoval (logicky není tolik času zabývat se problémy jednotlivců), takže to nechávají být. Na celé stránce neexistuje jediný vstup Víta Bárty do diskuse (s výjimkou, kdy komentářem prodloužil svůj text).

Facebook Vítka Bárty

Stránka Vítka Bárty na Facebooku. Repro: Facebook.com

Tuhle situaci bych přirovnal k tomu, že na mítingu politické strany máte projev, přijde k vám volič a chce vám k vašemu projevu něco říci, nebo se zeptat, a vy jej ignorujete. Nemají to tedy ještě dotažené a rád bych položil otázku, proč nestojí tři miliony potenciálních uživatelů, voličů, trochu pozornosti? Brzy budou uživatelé Facebooku důležitější cílovou skupinou, než čtenáři tištěných deníků. Bylo by tedy fajn všímat si jejich reakcí. Politik, který vnímá Facebook jen jako prostor pro zrcadlení svých myšlenek a glos a nezajímá ho, co na to říkají lidé, kterým je to určeno, působí jako arogantní člověk.

Bártův tým v současnosti evidentně nemá kapacitu na upgrade procesu Bárta > Facebook > Bárta, takže zustává nezodpovězena spousta otázek voličů. Nevyužitý potenciál pro skvělé PR, když se to tedy umí, že.

  • take preji hezky den, jen mam dotaz, proc jste se omluvil panu premierovi?
  • Zajimalo by me, jestli si Vit Barta svoji zed alespon cte, kdyz uz vime, ze si ji nepise. 🙂 Nic ve zlem, jenom ze clovek by si rad poslechl opravdoveho politika a ne jeho PR.
  • Pane Bárto,myslíte že Galileo je dobrá investice? Vyplatí se? Kdybyste např.měl tu možnost toto celé realizovat ze svých peněz, šel byste do toho? Díky
  • A tohle už píšete Vy, nebo opět vaším jménem nějaká blonďatá asistentka? :-))
  • Ano, jak to mám poznat, jestli Vaše statusy píše asistentka nebo vy???
  • Vítku, pokud nejste schopen věnovat se svému profilu osobně, je asi vhodnější ho zrušit či nepřispívat. Buď to berete jako komunikační kanál, kterému věnujete 10-15 minut denně, nebo to tak neberete a nenechejte jiné, ať své myšlenky nevydávají za Vaše.

a tak dále a tak podobně.

Jasně, že podobně postupuje spousta politiků, ale i dalších lidí, kteří se domnívají, že by bylo záhodno být vidět prostřednictvím najatého social media managera na Facebooku. Bárta by to měl ale mít ošéfované podstatně lépe. Jeho prostor pro odkladiště myšlenek, hlášek a storek je vlastně tak trochu podvůdek. Kromě toho, že mlčet je neslušné.

Na druhé straně mediální výjev „Omluva“ a „Dal jste mi své slovo“ mne vrací opět někam do té základky v Josefské. Zde je těch slov a reakcí naopak moc. Toto snad už ani není politika, ale scénka, komedie mravů. Je mi upřímně jedno, jestli si Bárta s Nečasem lhali nebo si odpouštějí a koneckonců mohli by si to vyříkat bez médií, nás voličů se to netýká.

Zato mrhání důvěrou lidí na Facebooku, kteří v dobré víře komunikují s „politikem“, to je problém. Vítku, zkus nainstalovat Facebook do svého mobilu. Ať ty lidi neztratí aspoň tu poslední špetku naděje vkládanou do některého ze současných politiků.