V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Německá RTL a americká CBS chystají televizní expanzi do Asie

Koncerny rozjedou jeden z největších světových mediálních projektů současnosti: provozování dvou panasijských zábavních televizí.

Luigiano Paals, jeden z vítězů show X-Factor. Také ta dostane asijskou verzi. Foto: Profimedia.cz

Luigiano Paals, jeden z vítězů show X-Factor. Také ta dostane asijskou verzi. Foto: Profimedia.cz

Mediální společnosti podnikající na asijských trzích jsou spokojeny. Narozdíl do Evropy nebo Spojených států tu zájem o tradiční média roste, zvedají se náklady novin, přibývá televizních diváků. Důvodem je ekonomický růst v řadě zemí, který s sebou nese zvyšování životní úrovně, lepší přístup ke vzdělání, ale také větší zájem o informace a zábavu.

Není divu, že tak obrovský trh láká stále další mediální skupiny. Nejnověji se do podnikání v Asii pouští RTL Group, největší evropský televizní koncern sídlící v Lucemburku, jehož 76,4 % akcií kontroluje společnost Bertelsmann. Na našem kontinentě patří k této skupině 53 televizních a 28 rozhlasových stanic.

Vedení RTL Group dohodlo s americkou společností CBS Studios International jeden z největších světových mediálních projektů současnosti: provozování dvou panasijských televizních stanic, zaměřených především na zábavu.

První z nich začne vysílat už v září. Nese název RTL CBS Entertainment a vedle velkých show známých z programů stanic RTL Group v Evropě X-Factor nebo Got Talent nabídne i pořady, k nimž vlastní práva CBS: nový sci-fi seriál podle Stephena Kinga Under the Dome, Late Show Davida Lettermana nebo VIP magazín Entertainment Today. Vysílat se bude anglicky, ale i v lokálních jazycích - stanice má působit ve 29 zemích, v současnosti má licenci pro Vietnam, Tchaj-wan, Singapur, Filipíny, Malajsii, Hongkong, Indonésii a Thajsko. K divákům se bude dostávat prostřednictvím kabelových rozvodů, satelitu a IPTV, vysílat má ve vysokém rozlišení obrazu.

Druhý projekt má odstartovat na jaře 2014. Nese název RTL CBS Extreme a v jeho programu se objeví především akční show a kriminální seriály, třeba Námořní vyšetřovací služba L. A. nebo Havaj 5-0.

Oba koncerny chtějí čelit zavedené konkurenci především těmi obsahy, v nichž jsou opravdu silné. RTL Group ve vlastních formátech, na která má práva její dceřiná společnost FremantleMedia. Vedle jmenovaných k nim patří i u nás známé Farmář hledá ženu, Superstar a řada soutěžních show. CBC Studios International bude do programu dodávat především hranou tvorbu: vedle osvědčených hitů jako jsou CSI, Elementary, Blue Bloods a The Good Wife i nové projekty – dramata Ray Donovan, Reign a Reckles nebo sitcom The Millers. Oba koncerny navíc vlastní obrovskou knihovnu pořadů, z nichž velká část nebyla v Asii nikdy vysílána.

Komentáře v médiích vidí v nových programech především konkurenci pro Murdochovu Star TV. Nicméně připomínají, že koncept globálního televizního vysílání, nabízející divákům v kulturně odlišných oblastech stejnou podívanou - především americké show -, na který právě Murdoch s projektem Star TV sázel, se v Asii ukázal jako nepříliš úspěšný. A tak v něm dnes hrají nejpodstatnější roli Star Greater China a Star India, které se orientují především na produkci lokálních zábavných a hraných pořadů.

Koncept a programová nabídka RTL Group a CBS Studios International se zdají být lepší než ty Murdochovy – velkou část programu budou tvořit asijské verze úspěšných show. Bude divákům v Asii stačit? V Číně, Indii a jižní Koreji, o Japonsku nemluvě, se už dnes vysílá obrovské množství nákladných domácích produkcí a konkurovat jim bude dost obtížné.