Neoluxor může koupit knižní Euromedii, úřad to schválil

  • ČTK
  • 18. 03. 2014 07:13
Knihkupectví Neoluxor má své pobočky v 11 městech České republiky. Foto: Profimedia.cz

Knihkupectví Neoluxor má své pobočky v 11 městech České republiky. Foto: Profimedia.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže schválil převod knižního vydavatelství Euromedia Group, společnosti Knižní Klub Management a Ikar pod knižní řetězec Neoluxor. Rozhodnutí je už pravomocné. ČTK to řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Posuzované spojení podle něj nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže. Podle dřívějších zpráv za nákupem Euromedie stojí kapitál skupiny J&T, Neoluxor má v zástavě česká PPF banka.

Knižní řetězec Neoluxor má podle svého webu pobočky v 11 velkých městech ČR. Výnosy společnosti v roce 2012 dosáhly 680 milionů Kč. Firma vydělala po zdanění 1 milion Kč. Vlastníkem společnosti je podle obchodního rejstříku slovenská Central European Books, v níž mají podíly Ladislav Bödök, Karol Biermann a Břetislav Janoušek.

Nástrojem k převodu firem je společnost Arraviet, kterou vlastní podnikatel Igor Mrva. Tu má Neoluxor nově ovládnout a jejím prostřednictvím také tři zmíněné firmy, dosud v držení německého Bertelsmannu. Obchodní transakce v Česku zahrnuje mimo jiné nakladatelské značky Knižní klub, Odeon, Ikar a Universum a na Slovensku značky Media Club a Ikar, dále velkoobchodní prodej knih, včetně internetového prodeje knih Ebux.cz a Bux.cz. Podmínky transakce nebyly zveřejněny.

Podle zprávy o českém knižním trhu, kterou Svaz českých knihkupců a nakladatelů vydal loni v říjnu, je Euromedia druhým největším nakladatelským subjektem na tuzemském knižním trhu; v minulosti býval i na prvním místě, zmíněný žebříček z loňského roku vede Albatros Media. Euromedia Group patří také mezi desítku největších nakladatelů v oblasti elektronických knih. Spolu s firmami Kosmas a Pemic Books drží také výsadní postavení v oblasti velkoobchodu. Svaz knihkupců v posledních zprávách o knižním trhu neuvádí počty vydaných titulů jednotlivých nakladatelů, v roce 2010 EMG vydal 484 titulů.

Euromedia Group patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. V České republice zahájil Bertelsmann obchodní činnost na jaře roku 1991. Například Knižní klub má přes 210.000 členů. V roce 2002 se stala vlastníkem největší celostátní distribuce Slovanský dům, která distribuuje více než 44.000 titulů 500 nakladatelů v ČR, mezi klienty patří téměř všichni tuzemští knihkupci, knihkupecké sítě a obchodní řetězce.