Neprůstřelná benefice

Studenti v Praze vzpomenou na Jána Kuciaka a jeho snoubenku, vystoupí tam i Vec a Smack

Neprůstřelná benefice

Neprůstřelná benefice

Studenti pražské žurnalistiky připravují vzpomínkovou akci na zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou. Smyslem akce je také rozšířit povědomí o práci investigativních novinářů v Česku. Na půdě Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se v úterý 22. května uskuteční panelová diskuse s blízkými spolupracovníky Jána Kuciaka. Ředitelku Českého centra pro investigativní žurnalistiku (ČCIŽ) Pavlu Holcovou doplní její kolegové a speciálním hostem debaty bude Peter Bárdy, šéfredaktor webu Aktuality.sk, kde Kuciak pracoval. Debatu moderuje Linda Bartošová z České televize a úvodní slovo pronese Josef Šlerka z Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Po debatě se na dvoře historické budovy Hollar bude konat benefiční koncert, na kterém živě vystoupí legendární slovenský rapper Vec a po něm odehraje speciální DJ set český rapper Smack, držitel dvou Andělů. Vystoupení doprovodí audiovizuální projekce od studentů FAMU z uskupení Escher Fucker, kteří vizuálně pojmou pracovní fotografický archiv Jána Kuciaka a Pavly Holcové. Ti společně sbírali fotky lidí z prostředí organizovaného zločinu z jejich otevřených profilů na sociálních sítích. Vstupné je dobrovolné, výtěžek z celé akce bude věnován Českému centru pro investigativní žurnalistiku.

„Na poslední kauze jsme s Jánem Kuciakem pracovali rok a půl. Snažili jsme se zmapovat propojení slovenské vlády a nejmocnější mafie současného světa, ‚Ndranghety. Dvě rodiny, které se staly protagonisty naší nedokončené kauzy, ale zdaleka nejsou jediní představitelé ‚Ndranghety v Česku a na Slovensku. S Jánom a našimi italskými kolegy jsme zjistili, že se u nás legalizují miliardy eur z globálního kokainového byznysu. A my chceme zmapovat, kdo a jak přesně na tomto drogovém obchodu profituje,“ říká Pavla Holcová, která minulý týden hovořila v americkém Kongresu v panelu věnovaném vraždám investigativních novinářů, a to s důrazem na případy Jána Kuciaka a Daphne Caruany Galizie.

Peter Bárdy z Aktuality.sk vyzdvihuje odkaz Jána Kuciaka: „Jano bol v mnohom inšpiratívny človek, už keď žil. Jeho vražda dokázala niečo nepredstaviteľné - spojila novinárov. Jano pomáhal a spolupracoval aj s konkurenciu a mal jedinú motiváciu, poraziť korupciu. To je jeho odkaz a odkaz jeho vraždy.” Studenti pražské žurnalistiky s tímto odkazem spojují akademickou půdu a hip hop, aby vyjádřili úctu kolegovi z univerzity v Nitře a zároveň rozhořčení nad dvěma zmařenými mladými životy. Ján Kuciak a Martina Kušnírová by v květnu bývali měli svatbu.

Potřeba novinářské spolupráce

Fungující novinářská síť je pro Holcovou klíčovým nástrojem, který může pomáhat mezinárodní spolupráci investigativních novinářů odkrývajících politické, ekonomické či korupční kauzy. I z toho důvodu založila v roce 2013 České centrum pro investigativní žurnalistku, které je jako jediné v Česku členem mezinárodní organizace Organized Crime and Corruption Reporting Project. „Považujeme za nesmírně důležité dokončit všechny kauzy, na kterých jsme s Jánem za poslední rok pracovali. Přestat na nich pracovat by bylo jako poslat do světa zprávu, že zabitím novináře můžete zabít i příběh. Práce na tak rozsáhlé kauze ale trvá déle než rok a náklady s tím spojené se šplhají ke stovkám tisíc korun,“ vysvětluje Holcová.

Proč je potřeba podporovat investigativní žurnalistiku, byť i drobnou částkou, shrnuje Josef Šlerka z Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky: „Pro udržení liberální demokracie jsou investigativní novináři naprosto zásadní. Nastupují obvykle tam, kde stát selhal. Pracují tam, kde bývá zájem aby pravda nevyšla na povrch tak silný, že pro něj jsou lidé ochotní i vraždit. Finanční podpora investigativní žurnalistiky, byť třebas i jen drobná, je podporou samotných základů demokracie.“

Vraždy novinářů a podpora investigace z EU  

Zvyšující se zájem o práci investigativních novinářů projevuje také Evropská unie. Evropský parlament v dubnu odsoudil Kuciakovu vraždu a vyzval Evropskou komisi, aby připravila legislativu na ochranu novinářů v EU. Možné úpravy v zákonech by se mimo jiné mohly týkat zákona o svobodném přístupu k informacím. Po Kuciakově vraždě se na Slovensku řešilo, aby tento zákon obsahoval sankci pro úředníky v případě, že by z vlastní vůle informovali dotyčné subjekty o tom, že někdo žádal informaci o jejich činnosti. To mohl být případ i Kuciakovy kauzy. Marek Vagovič, šéf investigativců z Aktuality.sk a Kuciakův editor, tvrdí, že Ján byl velmi dobrý v tom, jak zacházel s citlivými informacemi. „Pracovní verze všech svých článků, poznámky a důkazy měl zašifrované. Proto si myslím, že informace včetně jeho osobních údajů a adresy bydliště unikly od policie, státních žalobců, soudů nebo jiných státních úředníků, kteří jeho žádosti o informace zpracovávali,“ nechal se slyšet Vagovič.

Jen v roce 2017 zemřelo 49 novinářů a od začátku letošního roku jich bylo zavražděno 18, z toho jediný na území Evropské unie - Ján Kuciak. Panuje obecná představa, že nejohroženější novináři jsou ti, kteří přináší zprávy z válečných konfliktů. Čísla jsou ale odlišná, podle reportu organizace Comittee to Protect Journalists umírá nejvíce právě těch novinářů, kteří informují o korupci. Na akci proto budou k dostání také benefiční neprůstřelná trička. Investigativní novináři je od organizátorů dostanou zdarma.