Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Neregulérní tendr na řádného šéfa Českého rozhlasu má dnes vrcholit hlasováním

Do výběru ředitele se nemohl přihlásit každý. Jeden z finalistů mohl kvůli dovolené dát projekt později.

Rada Českého rozhlasu by dnes měla zvolit řádného generálního ředitele, který povede veřejnoprávní médium s dvoumiliardovým rozpočtem dalších šest let.

Učinit tak hodlá ve výběrovém řízení, do kterého se nemohl přihlásit kdokoli a v němž všichni kandidáti nemuseli dodržet lhůty na dílčí úkony.

Kandidáty vybrala rada

Devítičlenná rada bude dnes odpoledne vybírat mezi současným prozatímním ředitelem rozhlasu Peterem Duhanem, ředitelkou zpravodajských stanic rozhlasu Hanou Hikelovou a Petrem Matoulkem, který v minulosti působil třeba v soukromém Rádiu Černá Hora.

Trio finalistů přitom radní vybrali tak, že místo toho, aby vyzvali všechny potenciální kandidáty, aby se přihlásili sami, po rezignaci generálního ředitele Richarda Medka nominovali šest kandidátů.

Rozhlas je bez řádného šéfa od 28. února 2010, kdy Medek rezignoval. Radní volí jeho řádného zástupce až nyní, kdy je jich už dostatek, aby mohli rozhodnout. Předtím výběr brzdili poslanci, kteří radu drželi neúplnou. Pro zvolení ředitele je potřeba aspoň 6 hlasů ze všech 9.

Lhůty jsou elastické

Kandidáti předložili své projekty už loni v květnu. První slyšení kandidátů proběhlo už letos v únoru, bylo u toho pouze pět z devíti současných radních. Ne všichni tak mají o průběhu tendru stejné penzum informací.

Finalisté měli nedávno na výzvu rozhlasové rady své projekty aktualizovat a odevzdat je do pondělí 11. července. Ze tří uchazečů však lhůtu dodrželi pouze dva, Hikelová a Duhan.

„Od pana Matoulka přišel omluvný mail, že dopis, který jsme mu zaslali, obdržel v den, kdy odjížděl na rodinnou dovolenou,“ řekl ČTK místopředseda rady Tomáš Ratiborský. Předsednictvo rady se s tím spokojilo, nechalo Matoulkovi čas až do dneška 28. července.

Průběh dnešní volby

Dnes má každý z kandidátů deset minut na to, aby svůj projekt představili. Radní se pak mohou ptát. Volit se má v odpolední části schůze, od 14 hodin.

Pokud se generálního ředitele radním nepodaří zvolit napoprvé, mohou se konat další dvě kola. Poslední z nich se může uskutečnit buď tentýž den jako ostatní dvě, nebo do deseti pracovních dnů.