Netflix přišel i do Česka, je tu bez House of Cards

Americká videotéka se rozšířila po světě. Původní český obsah i největší hit tady ale chybí.

Reed Hastings oznámil celosvětovou expanzi Netflixu na konferenci v Las Vegas. Foto: Profimedia.cz, AFP

Reed Hastings oznámil expanzi Netflixu na konferenci v Las Vegas. Foto: Profimedia.cz, AFP

Americká videotéka Netflix se dneškem rozšiřuje do víc než 130 dalších zemí světa včetně Česka. Celkem je tak k dispozici ve víc než 190 státech. Oznámil to její šéf a spoluzakladatel Reed Hastings na veletrhu CES 2016 v americkém Las Vegas. „Dnes jsme svědky zrození nové globální sítě internetové televize,“ prohlásil.

Netflix funguje na bázi měsíčního předplatného, přes něž divák může k celé jeho nabídce. Aktuálně nabízí tři druhy abonmá. Nejlevnější za 7,99 eur zahrnuje možnost dívat se jen na jedné obrazovce (na výběr je televize, počítač, mobil, tablet či třeba Apple TV nebo PlayStation) ve standardním rozlišení, za 9,99 lze pořídit přístup na 2 obrazovky najednou a obsah v HD, za 11,99 eur pak přístup na 4 obrazovky a také Ultra HD. Platit lze kartou nebo přes PayPayl. První měsíc teď Netflix dává zadarmo, aby tím navnadil nové zákazníky.

Netflix je českými médii nejčastěji líčen jako „zabiják“ tuzemských televizí či přinejmenším jejich internetových služeb. České televize však vesměs tvrdí, že vstup takového hráče pomůže naučit lidi platit za video na internetu a že jim nemůže konkurovat lokálním obsahem, který u nich lidé vyhledávají nejvíc.

Netflix je tu znám především tím, že uvádí seriály internetovým způsobem, totiž všechny díly naráz. Nejznámějším takovým počinem je seriál ze zákulisí nejvyšší americké politiky House of Cards, s Kevinem Spaceym v hlavní roli. Ten už tu v minulosti uvedly videotéky operátora UPCřetězce Tesco a teď od 13. ledna jej začne dávat Česká televize. V samotném Netflixu proto pro Čechy k dispozici není. ČT přitom nedávno oznámila, že koupila práva na tři už uvedené a čtvrtou chystanou řadu House of Cards. Nabídka v Česku je zhruba desetinová oproti USA, zjistil web Filmtoro - uvádí, že zde je k dispozici zhruba 600 titulů, zatímco v Americe na 6.000.

Netflix nicméně hodlá dál znatelně investovat do vlastního obsahu. Oznámil, že letos uvede 31 řad nových nebo pokračujících seriálů, víc než dvacítku původních filmů a dokumentů, různé cykly standupů a 30 původních seriálů pro děti.

V Česku zatím Netflix funguje bez titulků v češtině. Celkem je služba k dispozici v 17 jazycích - ve většině zemí v angličtině, dnes přidala arabštinu, korejštinu, čínštinu. Přítomna ale v Číně není. Stejně vinou amerických vládních restrikcí vůči soukromým firmám chybí na Krymu, v Severní Koreji a Sýrii.

Sdílejte