Neumann spustil web Hlídací pes

Ondřej Neumann (vpravo) jako šéfeditor ČT24 v listopadu 2006, s šéfem zpravodajství ČT Zdeňkem Šámalem. Foto: Profimedia.cz

Neumann (vpravo) jako šéfeditor ČT24 v roce 2006, s šéfem zpravodajství ČT Zdeňkem Šámalem. Foto: Profimedia.cz

Bývalý šéfredaktor týdeníku Ekonom Ondřej Neumann spustil web Hlídací pes, s podtitulem Žurnalistika ve veřejném zájmu. Neumann v minulosti dělal také zástupce šéfredaktora Hospodářských novin a Týdne, působil rovněž jako šéfeditor zpravodajství v začátcích zpravodajského kanálu ČT24 a svůj web teď „založil a začal plnit po dlouhém přemýšlení nad stavem českým médiích a jejich perspektivě“.

Neumannův web má být „reakcí na razantní změny v tuzemských médiích“. „Na jednu stranu probíhá a dále probíhat bude koncentrace vlastnictví (s výrazným angažmá Andreje Babiše), na straně druhé se v celém oboru výrazně šetří. Jako první za obět padá to nejdražší – tedy investigativní (odhalovací) žurnalistika,“ uvádí Neumann v editorialu.

Hlídací pes chce být jednak internetovým médiem, jednak dodavatelem „špičkového obsahu“ ostatním redakcím. Zatím publikoval dva texty, oba komentují konkrétní případy přístupu tuzemských deníků k Babišovi.

Plány má Neumann rozsáhlejší: web je podle něj jen prvním projektem chystané neziskové orgnizace Ústav nezávislé žurnalistiky. „Členství ve správní radě ústavu mi přislíbili například Lucie Tvarůžková a Michal Musil,“ napsal Médiáři Ondřej Neumann.

Neumannův web je dalším solitérním projektem v řadě těch, jaké zakládají novináři či mediální manažeři po svém odchodu z mainstreamových médií. Už v roce 2008 byl takovým projektem Motejlek.com ekonomického publicisty Miroslava Motejlka, loni se přidal tabletový týdeník Dotyk exšéfa Economie Michala Klímy, letos třeba Echo24 s tváří bývalého šéfredaktora Týdne a Lidových novin Dalibora Balšínka.