V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Nevyhazujte obsah pánubohu do koše

Díky detailním datům přesvědčil projekt Dialiga cukrovkáře, že stojí na jejich straně.

Žijeme v době obsahové. Firmu, která nemá web a pár profilů na sociálních sítích, abyste hledali s baterkou v senkrovně. Málokdo přitom vyrábí obsah z tvůrčího přetlaku. Většinou chceme ukázat značku v dobrém světle, přinášet užitečný, ale konverzní obsah nebo přímo přemluvit zákazníky ke koupi. Chceme-li toho dosáhnout, dávno nestačí zaplatit si kreativního copywritera. O úspěchu se rozhoduje o dost dřív, než poprvé ťukneme do klávesnice.   

Nejste svoje cílovka

Názory na potenciální zákazníky máme všichni - ignorujte je a nechte vychladnout. To jediné, co opravdu mluví, jsou data z analytických nástrojů. Příklad? Čtyři z pěti marketérů mají za to, že hry na mobilu hrají hlavně studenti. Není to pravda, nejaktivnějšími hráčkami jsou úřednice mezi 25 a 44 lety věku. Pět ze sedmi maminek vám řekne, že jejich děti v telefonu hlavně projíždějí Instagram (zbylé dvě maminky nevědí, co je to Instagram) a i to je nesmysl… víc než tři čtvrtiny online času tráví teenageři komunikací na chatovacích apkách. To všechno a spoustu dalších užitečných věcí víme díky BoomLabu - nástroji, který nevytváří názory, ale počítá.

Oslovte diabetiky

Když tedy přišlo do Boomerang Communication zadání „vybudovat online platformu pro diabetiky, která by je provázela každodenním životem a vytvořila z nich komunitu, a zároveň byla výrazně atraktivnější a přístupnější než obvyklé zdroje o diabetu na internetu“, věděli jsme, co máme udělat první. Prostě o cukrovářích zjistit co nejvíc.

Šéfka analytického štábu Boomerangu Michaela Raková vysvětluje, za jakou první nitku zatáhla: „Nejdřív jsme si spočítali, jak veliké publikum, které chceme oslovit, vlastně je. Diabetiků druhého typu máme v Česku 409.000. Informace o své nemoci aktivně hledá 300.000 z nich. A internet jich k tomu hledání používá 140.000, z toho 75 % žen. Tím jsme dostali základní představu o tom, z čeho máme později odvozovat měřítka úspěchu a neúspěchu.“

Údaje o počtu diabetiků jsme našli v datech ministerstva zdravotnictví. To nejzákladnější, co jako analytik můžete prozkoumat, jsou totiž veřejné zdroje. Když víte, kde hledat a jak kombinovat, tak v nich najdete nečekané množství informací. Díky nim jsme si potvrdili i to, že většina diabetiků jsou starší lidé s učňovským vzděláním (podle dat Českého statistického úřadu). To nám pomohlo nastavit základní tonalitu budoucí komunikace, ale třeba i větší písmo v budoucím designu webu.

Kde vzít další data

Analytické nástroje

Analytické nástroje. Kliknutím zvětšíte

Otevřené zdroje jsou pro analytika samozřejmě jenom rozcvička. Portfolio dalších placených nástrojů je široké. Sáhnout můžete po průzkumech, které má k dispozici klient, a vyčtete z nich nové věci. Doplnit je můžete i o výzkumy vlastní. Mimo to využijte placené analytické a statistické rozbory, které vidí do střev sociálních sítí a diskusí. Nové informace pro tvorbu obsahu získáte i dobře zpracovanou analýzou vyhledávání ve vyhledávačích a ohromnou spoustu dat získáte ze social listeningu - metodicky sledujte reálnou komunikaci, kterou vaši čtenáři vedou, co je opravdu zajímá a jakým jazykem mluví.

Žádní diabetici nejsou. Ale my je máme

Zájmy cukrovkářů

Zájmy cukrovkářů. Kliknutím zvětšíte

A co nám řekla všechna tato data o diabeticích? Třeba to, že neexistují. Lidé s diabetem o sobě mluví skoro zásadně jako o cukrovkářích a svoji nemoc nazývají cukrovkou. Začali jsme to tedy dělat taky. Víme, co naše publikum sleduje, co vyhledává, na jaké typy příspěvků reaguje, na jaké stránky chodí. Chcete-li drb, vězte, že překvapivě často to jsou seznamky. Vytvořili jsme si typickou personu, pro kterou web a facebookový profil Dialiga vznikal (paní Božena je vdova a bydlí sama v panelovém bytě 2+1 v Šumperku, kam za ní jezdí vnoučata od dvou synů, pracovala celý život jako prodavačka, diabetes druhého typu jí diagnostikovali asi před sedmi lety, má i vysoký tlak, bere pravidelně léky a chodí k doktorům dvakrát do měsíce; před deseti lety, po smrti manžela, přestala kouřit).

Užitečný obsah funguje

Persona

Persona. Kliknutím zvětšíte

Víme, na co lidé jako paní Božena koukají v televizi, co jedí, čeho se bojí, na co v souvislosti se svojí nemocí myslí a že je mate rozdělení cukrů na fruktózu a sacharózu. Známe je, jako bychom s nimi bydleli. Díky všem těm stovkám informací a jejich využití v každodenní obsahové komunikaci se projektu Dialiga povedlo oslovit skoro 36.000 uživatelů, tedy celou čtvrtinu veškeré potenciální cílovky. A tak může Michaela Raková z Boomerangu dodat: „Pokud vytvoříte skvělý obsah, který ale mine skutečné potřeby cílového čtenáře, je to jako byste ho vyhazovali pánubohu do koše.“

Text je součástí placené spolupráce s Boomerang Communication, hlavní obsahovou agenturou firem Vodafone, P3, CBRE, Volkswagen nebo Ahold