Newsroom ČT24 má do říjnových voleb pauzu

Pořad České televize o médiích ani další víkendové týdeníky do voleb nedostanou nové díly.

Veřejnoprávní Česká televize až do říjnových sněmovních voleb omezí vysílání svého týdeníku o médiích Newsroom ČT24. Stejně tak nebude vysílat premiéry ostatních víkendových pořadů svého zpravodajského kanálu ČT24, jako jsou Týden v politice, Věda 24 či Hydepark Civilizace.

„Víkendové týdeníky ČT24 mají obvyklou letní pauzu, která je letos prodloužena až do voleb. Uvolněné kapacity ČT24 využije na volební vysílání,“ potvrdila Médiáři mluvčí České televize Karolína Blinková. „Vysílají se však střihové verze některých těchto pořadů, u Newsroomu konkrétně speciály vyrobené z již odvysílaných dílů pořadu,“ doplnila.

K 3. září vešla v platnost pravidla předvolebního vysílání České televize, které v souladu s právními předpisy vydala sama veřejnoprávní instituce. Týkají se jak celku vysílání, tak jednotlivých vybraných pořadů. „Česká televize dění nevytváří, ale zprostředkovává věcně správný obraz skutečnosti,“ praví hlavní pravidlo předvolebního vysílání. Ohledně Newsroomu ČT24 regule předepisují, že „pořad bude v předvolebním období koncipován tak, aby jednotlivé příspěvky jednostranně nepoškodily ani jednostranně nepodpořily jakéhokoliv kandidáta na funkci poslance, kandidující politickou stranu, politické hnutí a koalice“.

Totéž se týká týdeníků 168 hodin či Reportéři ČT, které se mají zároveň řídit pravidlem, že „do vysílání nebudou zařazeny informace o kandidátech na funkci poslance, kandidujících politických stranách, politických hnutích a koalicích, které nemají významnější dopad na veřejnost“. Moderátoři Interview ČT24 zase mají „korigovat účinkující v pořadu tak, aby se vyvarovali volební agitace“. A třeba pořad Máte slovo se v předvolebním období „bude zabývat tématy nesouvisejícími přímo s volbami“.