V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Newton a univerzita uvedly technologii pro ovládání domácnosti hlasem a diktování do počítače

  • ČTK
  • 07. 06. 2012 06:00

Tuzemská firma Newton Technologies ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci vyvinula technologii, která mimo jiné umožní ovládat elektroniku nebo domácí spotřebiče hlasovými povely v češtině. Na tiskové konferenci to uvedl ředitel společnosti Petr Herian.

Program My Voice umožňuje ovládat hlasem prakticky jakýkoliv spotřebič, který má dálkové ovládání. Funkce dálkového ovladače se jednou nahrají do počítače a každému tlačítku se přiřadí jeden hlasový příkaz, který danou funkci spustí. Systém může kromě televizí nebo hi-fi věží ovládat i další zařízení prostřednictvím spínačů nebo zásuvek ovládaných na dálku.

„Schopnější informatik si pomocí našeho programu dokáže zařízení ovládající TV, lampičku nebo věž sestavit sám,“ dodal Herian. Ovládání hlasem nabízejí přímo i někteří výrobci elektroniky, například Samsung u některých modelů televizí, většinou ale mají s češtinou problémy.

Technologie od Newtonu kromě ovládání různých zařízení hlasem umožňuje diktování v češtině a dalších slovanských jazycích do počítače, doslovný přepis záznamů jednání pro státní správu nebo vyhledávání v audiozáznamech. Usnadňuje například komunikaci s neslyšícími nebo ovládání počítače tělesně postiženými.

Na trh chce firma v příštích dnech uvést tři aplikace pro diktování Dictate 3 od základní pomůcky pro diktování textu až po profesionální zařízení včetně mikrofonu. Cena se bude pohybovat od 5 do 35 tisíc Kč. Diktovat lze do osobních počítačů, tabletů nebo mobilních telefonů. Systém rozpoznává různé řečníky, spontánní řeč a eliminuje rušivé zvuky.

Speciální aplikací Newtonu je program sloužící pro kontrolu kvality výroby, kdy zaměstnanec identifikuje výrobek prostřednictvím čárového kódu a hlasem označí stav výrobku. Údaje pak slouží jako podklad pro podnikový informační systém.

Spolupracující Technická univerzita v Liberci se rozpoznáváním řeči zabývá dlouhodobě. V roce 1994 vyvinula první český hlasem ovládaný program a v roce 2006 dokončila technologii pro plynulé diktování do počítače.