„Nic moc burgery, ale memy McDonald’s topka“

Plakáty známého fast foodu vyvolaly u reklamních katů rozporuplné reakce. Přesto předčily Chytrou síť O2, hokejové mužstvo i mluvící oplatky a pro tento týden vítězí.

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 11. týden 2017

 1. DDB: 2forU (48 %)
  značka, klient: McDonald’s
 2. Oliver: Neomezený internet na doma na 99 % adres (39 %)
  značka: O2, klient: O2 Czech Republic
 3. Elite Solutions: Pojištění nejen pro hokejisty (30 %)
  značka, klient: Generali
 4. Friendly: Fidorky, rivalky! (25 %)
  značka: Fidorka klient: Mondelez Czech Republic
 5. Loosers: Marco (22 %)
  značka: Margot, klient: Nestlé

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

 1. Trendy meme od McDonald’s

McDonald's v nové kampani reaguje na virálně šířené memy

McDonald’s v nové kampani reaguje na virálně šířené memy

McDonald’s chce s příchodem jara udělat svým zákazníkům radost. Změnil výhodnou nabídku Snack It 2 Easy na 2forU, na její propagaci vznikla stejnojmenná kampaň ve stylu virálních memů. Kreativa pochází od agentury DDB, kampaň vedla Dominika Nechvílová. Printy byly během března umístěné například v prostředcích městské hromadné dopravy a kampaň včetně soutěže probíhá také na Facebooku. Na Youtube jsou pak k vidění čtyři krátké spoty.

Můžete se pohoršovat, že vám nadnárodní korporace krade možnost intelektuální afirmace v podobě používání anti-establishment memů, ale dělá to skvěle. Učebnice nejen printu, ale celýho liberálního post-kapitalismu.
Martin Svetlík (Mustard)

Na tohle bacha - mlaďoši a geekové obecně nemají příliš v lásce, když někdo znásilňuje jejich spontánní a nenucené memes. Vizuál nicméně příjemnej.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Nooo... co to vlastně ...? Moc nechápu.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Takhle meme nene.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Jdu se na to zeptat synovce. ‚Je to cool, vole?‘ ‚Tos dělal ty, že jo!?‘ odpoví. ‚Proč myslíš?‘ ptám se. ‚Jakože to dělal někdo, kdo neví, která bije.‘ ‚Jakože někdo starej?‘ ‚Tak,‘ ukončí to. Pohled cílovky, sorry. Ale přesto: Zlatá gilotina za tento týden.
Ondřej Souček (Luftballon)

Blbé je, že v tomhle pokusu o memíčko není na konci překvapivá pointa, jak je tomu v Ortel Memes, které se to snaží kopírovat. Autoři viděli málo Ortel Memes. Mekáč za pět, sednout!
Marek Prchal

Pražská kaviareň (resp. hospůdka) sa môže za túto krádež intelektuálneho vlastníctva ošívať a urážať, koľko chce, ale takto sa to predsa robí! Na každej konferencii počujeme hlášky o tom, aké dôležité je rýchlo reagovať na trendy, ale keď to niekto urobí, hejtujeme ho. Za mňa dobrá práca, i keď videá, čo z toho vznikli pre digitál, pôsobia odpudivo.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Sice nic moc hamburgery, ale ty reklamy na ně jsou čím dál lepší. Za mě topka.
Milan Černík (Nestlé)

I like it, pretože to je cool a simple a trefné pre mainstream, na ktorý to cieli. Môžem kombinovať i colu s hranolkami, please?
Zuzana Kubisová

2. Chytrá síť je superhrdinkou

Telekomunikační operátor O2 přichází s novým reklamním konceptem k aktuální nabídce Neomezený Internet na doma na 99 % adres. V kampani poprvé představuje Chytrou síť jako konkrétní bytost. Odstartuje tak dlouhodobý koncept, který bude postupně rozvíjet. Kampaň byla spuštěna 11. března, objeví se v tisku, onlinu, outdooru, na prodejnách i v televizi. Hlavní čtyřicetivteřinový spot doplní jeden desetivteřinový zaměřený na online ověření dostupnosti internetu bez ohledu na použitou technologii.

„V aktuální kampani chceme Chytrou síť a její technologické možnosti ještě více přiblížit k lidem a proto ji představujeme jako bytost se zvláštními schopnostmi, které budeme postupně odhalovat,“ popisuje Richard Siebenstich, ředitel marketingové komunikace O2. Kreativní koncept opět připravila interní agentura Oliver.

Temná sci-fi vize Prahy - Horních Měcholup. Exekučně je to o čtyři třídy nejlepší věc, ale když máte takhle přestřelenou premisu, tak to podle mě nejde v exekuci zachránit. Nicméně, za dva týdny bude v kině Ghost in the shell, tak možná se to ještě zlomí nějakým cross-promem.
Martin Svetlík (Mustard)

Mě se to líbí. A rozhodně to není jenom tím, že si nevybavím snad jedinou dobrou reklamu na 02... jde o ten syrový filmový nádech. Takhle nějak by vypadala Válka světů s dobrým tarifem!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Dali si fakt záležet a výsledkem je velmi pěkný film. Možná trošku sci-fi? Mně se to líbí.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Proč bych sakra měl kvůli internetu opouštět co mám rád? Ale jakou radu byste chtěli od paní v neoprenu, která si myslí, že je chytrá síť...
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

O2 si jede svou lajnu. O Vánocích to kvůli Chytré síti odnesla babička a teď rovnou celý domov. Musím přiznat, že dojem katastrofy je ve spotu ztvárněn velice dobře. Připomíná mi to záběry z Fukušimy, odkud ale lidé prchali kvůli radioaktivnímu spadu. Trochu podezřívám autory kampaní pro O2, že nás na konci bude čekat dokument o stavu současného světa, jinou motivaci si totiž nedokážu představit.
Ondřej Souček (Luftballon)

O2 v hraných spotech zatím nenašlo svou polohu, jediné, co jí jde, jsou produktové. Značka a její nastavení zřejmě znemožňuje hrát cokoliv emotivního.
Marek Prchal

S internetom od O2 som si užil pár záchvatov, ten sexy imidž nutne potrebuje. Osloví ale leukemická androidka aj niekoho iného ako nerdov, ktorí trávia víkendy opakovaným sledovaním Battlestar Galactica?
Tomáš Hrábek (Symbio)

Co když reklama může být lepší než samotný produkt? Hezké obrázky, skvělá produkce, ale nejsem si jistý koho to předsvědčí alespoň k tomu uvažovat nad Chytrou sítí.
Milan Černík (Nestlé)

Dobre odvedená produkcia. Je to O2. Srdce mi to síce netrhá, ale ani nevadí.
Zuzana Kubisová

3. Play-off bez rizika

Jakožto hlavní partner Extraligy ledního hokeje natočila pojišťovna Generali několik krátkých spotů s hokejovou tematikou, které poběží před přenosy play-off. Kampaň propaguje různé druhy pojištění a na svědomí ji má agentura Elite Solutions.

Asi nebyl budget na dobrou exekuci, ale ty paralely tam jsou a aspoň chápu message. Což taky není samozřejmost.
Martin Svetlík (Mustard)

Snaha byla, avšak oni nám pánové hokejisti neumí hrát! A ten ochotnický rozhodčí... to si toho nikdo nevšiml už při castingu? Střih se nám tu nějak zapomněl na střídačce. Škoda.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

I na standard reklam na finanční služby je tato exekuce velmi slabá.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Pustil jsem si to snad pětkrát a pokaždý to bylo stejně mimo. Tou zvěří myslej toho rozhodčího s tím jalovým výrazem?
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Jó, v roce 2001 by to byly pěkný kousky, který by si kreativec mohl dát bez obav do porfólka. Ale teď? Uprostřed digitální bouře, z níž na reklamní planetu tryskaj rozžhavené gejzíry neotřelých nápadů? Nevim, nevim.
Ondřej Souček (Luftballon)

U skupinového úrazového poistenia som si poprskal monitor. Pobavilo ma to tak veľmi, až sa o seba bojím. Fakt to u mňa tento týždeň vyhrala reklama na poistenie?
Tomáš Hrábek (Symbio)

Takže zase hokej. Za mě laciný, prostě další z řady snadno zapomenutelných reklam. Už teď nevím, na co to bylo.
Milan Černík (Nestlé)

Neurazí, verím že cieľovku i pobaví. Fajn copywriting. Trochu škoda tej 90kovej exekúcie.
Zuzana Kubisová

4. Souboj příchutí

V březnu spustil Mondelez novou celoroční komunikační podporu pro svou klíčovou lokální značku Fidorka. Letošní kampaň bude o rivalitě mezi jednotlivými příchutěmi, které si budou navzájem provádět různé rošťárny. Fidorky ožívají formou animovaných postaviček. Kampaň poběží v televizi a na sociálních sítích, především na Facebooku, Youtube a Instagramu. „Každé Fidorce jsme dali vlastní hlas, některé ženský, jiné mužský, zároveň má každá z nich svůj specifický charakter, jedna je velmi sebevědomá, druhá příliš důvěřivá, třetí trochu ironická a další je rozená šprýmařka,“ říká Alena Kratochvílová, manažerka značky Fidorka.

„V prvním animovaném videu se představuje všech pět základních příchutí, které se snaží upoutat zákazníky a přesvědčit je, že právě ta jejich příchuť je nejlepší. Na speciální microsite  www.vykutalenarostarna.cz probíhá hlasování o nejlepší z nich,“ říká Petr Bína, creative partner Friendly, jež kampaň vytvořila.

Udělat kampaň proti zrušení jedný z příchutí je docela odvážný a zajímalo by mě, jak to dopadne. To by ale exekuce musela udržet pozornost dýl než půl vteřiny. Což skutečně nehrozí.
Martin Svetlík (Mustard)

Clipart s příchutí fotobanky. S takovýmhle prachbídným výtvarnem díru do světa neuděláte.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Tak tady se klient neobtěžoval vytvořit reklamu, ve které by odvinul nějaký příběh nebo předal nějakou kreativní myšlenku. Ale o to by mu tedy jít mělo!
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Rád bych sem něco napsal, ale tak mně to nalákalo, že zrovna hlasuju pro svojí nejoblíbenější Fidorku. Kecám. Spíš než vykutálená rošťárna je to zakutálená trapárna.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Já myslím, že čekanky a snažilky z webu modrykonik.cz se nad tím možná potutelně pochichtávají (nic proti vám holky), ale já mám asi jiný smysl pro humor. Pamatujete na tu reklamu, v níž holčička hodila svého plyšáka na auto, aby se spustily airbagy a ona mohla ukrást překvapené spolujezdkyni Fidorku? Přimlouval bych se k návratu k takovým reklamám.
Ondřej Souček (Luftballon)

Postaviť kampaň na tom, že značka zruší jeden z produktov, si môžu dovoliť len brandy, na ktorých niekomu skutočne záleží. Mne je úplne ukradnuté, ktorá príchuť to neprežije! Fidorka by potrebovala trochu učesať a nastaviť dlhodobú komunikáciu, mám pocit, že každá kampaň je úplne iná a strieľa skoro naslepo.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Je to sice konkurence, ale Fidorka je můj lovebrand. Mě to sedí a vyvolavá ty správné asociace k trial.
Milan Černík (Nestlé)

Nerozumiem, prečo by som ako spotrebiteľ a fanúšik produktu mala hlasovať o jeho vyradení z provozu. Tým mi chce Fidorka naznačiť, že tu je nejaký byznys problém? Zvláštna stratégia. Samotná exekúcia tiež nie je úplne „vykutálená“ a ani chutná.
Zuzana Kubisová

5. Pohoda v Karibiku

V lednu vyhráli u Nestlé tendr, nyní přichází agentura Loosers s první kampaní pro značku Margot, zaměřenou na Česko a Slovensko. Agentura připravila širokou obsahovou strategii, kreativní řešení a ve vlastní produkci natočila sérii online videí a vytvořila velký počet příspěvků pro online a sociální sítě. Kampaň bude na YouTube, na Facebooku a na největších videoserverech v Česku a na Slovensku.

Hrdinou kampaně bude pro tento rok exoticky vyhlížející Marco. „Marco je v nadsázce takový náš ‘happiness manažer’. Ovšem s tím rozdílem, že funguje nejen pro firmy, ale pro všechny Čechy a Slováky. Jeho cílem je ukázat jim, že i když žijí v hektické evropské civilizaci, měli by si uchovávat optimistický bezstarostný náhled na život,“ popisuje brand manažerka Zuzana Charvátová.

My v Nestlé se rozhodnout postavit kampaň na rasová stereotyp. Příště my udělat humorná aktivace na malá prodejna s Vietnamec Vojta. Fail týden.
Martin Svetlík (Mustard)

Nápad tu je, tedy že si hrají pečlivě a obezřetně s hlavním charakterem.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Legračně mluvící černoch není legrační. A ty ohraný dvojsmysly už tuplem ne.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Vskutku nebezpečnej materiál. Tyto spoty dokážou vyvolat velice politicky nekorektní reakce i v těch nejintelektuálnějších členech Pražské kavárny. Už chybí jenom Eva Vejmělková a byla by z toho Fontána pro Zuzanu 4.
Ondřej Souček (Luftballon)

Poměrně zdařilé, dal bych větší saturaci (sytost barev), tak minimálně o 20 %. Trošku mě irituje, že v packshotu jsou tři druhy Margotek, připadá mi to, že ten minipříběh by měl být pointovaný jen jednou z nich.
Marek Prchal

Lidl odvaha, Margot taky! Barevná tvář, neumět mluvit. Chodící stereotyp, zábava! Nápad ne, proč. Raději vtip o síti, vidět tisíckrát, smát pokaždé!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Nemôžem si pomocť, ale nejak to tomu Marcovi nežeriem, že je všetko vpohode. Pôsobí na mňa dojmom animátora od bazénu, plateného za to, aby ma nalákal na nejakú hotelovú atrakciu. Žiadna atrakcia, aby som dostala chuť na Margotku, sa ale nekoná.
Zuzana Kubisová

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Sdílejte