Nielsen by mohl v Česku měřit i video streaming a efektivitu reklamy

  • ČTK
  • 30. 09. 2013 10:48

Agentura Nielsen by poté, co v příštím roce začne poskytovat údaje o televizní sledovanosti, mohla postupně zavést další služby jako sledování videa na internetu, na laptopech, tabletech či mobilních telefonech. Vyplývá to z její celosvětové strategie, o jejím uplatnění na českém trhu ale zatím nebylo rozhodnuto. ČTK to při návštěvě Globálního technologického a inovačního centra (GTIC) v americké Tampě řekl šéf Nielsenu pro střední Evropu Kyriakos Kyriakou. Do budoucna na tuzemském trhu dále uvažuje o měření efektivnosti reklamních kampaní.

Data z televizních peoplemetrů Nielsen bude ve zkušební podobě nabízet od listopadu. Přiblížil se tak moment, kdy na českém trhu budou vedle sebe existovat dvojí údaje o sledovanosti. Dosud měla výsadní postavení Asociace televizních organizací (ATO). „V posledním týdnu jsme měli nainstalovány jednotky v 1.700 domácnostech z celkových 1.900,“ podotkl Kyriakou s tím, že již teď z naprosté většiny přístrojů dostávají údaje bez problémů. První várka zkušebních dat podle něj ještě nebude rozdělena podle jednotlivých ukazatelů, ale bude v jednom balíku za celé Česko. O jejich použití bude rozhodovat zadavatel, kterým je Sdružení pro měření sledovanosti.

Nielsen pro měření v tuzemsku používá software, který má vyzkoušený v 37 zemích po celém světě, z toho v 18 v Evropě. Z východoevropských zemí pak má dobrou zkušenost zejména v Polsku a Maďarsku. „V těchto zemích máme dlouhou tradici televizního měření, jedny z nejlepších lidí a jedny z nejlepších vztahů s klienty. Využíváme tu nejvíce inovativní produkty a řešení,“ přiblížil Kyriakou.

Nejmodernější technologii hodlá agentura použít také v Česku, což jí může usnadnit případné rozšíření o další služby. „Měření video streamingu na všech zařízeních je naše globální strategie, o jejím uplatnění v Česku ale zatím není rozhodnuto,“ uvedl šéf tuzemského Nielsenu. Strategií agentury je podle něj „být všude“. „Jak daleko půjdeme v Česku, záleží na mnoha okolnostech. Každá země by chtěla najednou všechny služby, ale my musíme stanovit priority. Jsme firma a rozhodujeme o investicích. Zjišťujeme relevanci a důležitost, které daný produkt bude mít pro klienty,“ upřesnil Kyriakou.

O měření reklamních kampaní by podle něj stáli především inzerenti. Agentura v tomto směru využívá například globální alianci s Facebookem a díky jeho uživatelům připravuje online řešení právě pro tyto zákazníky. Prioritou v Česku ale nyní zůstává rozjezd měření televizní sledovanosti.

Nielsen tuto zakázku získal loni, kdy televize Nova iniciovala vznik Sdružení pro měření sledovanosti. Šlo o nespokojenou reakci na výběr nového provozovatele pro Asociaci televizních organizací. Nova tehdy z asociace vystoupila a její data odebírá již jen na základě kontraktu, a to do února 2014. Výběrové řízení ATO následně prověřil antimonopolní úřad, který žádné prohřešky neshledal.

Provozovatel výzkumu, společnost Mediaresearch, zároveň prošla auditem, jehož výsledky jsou ale neveřejné, a to na žádost Novy. Asociace nicméně minulý týden oznámila, že závěrečnou zprávu auditora přijala.

TISKOVÁ ZPRÁVA ATO Z 26. ZÁŘÍ

Audit prověřoval peoplemetry

Přijetím závěrečné zprávy auditora ukončila Asociace televizních organizací (ATO) hloubkovou kontrolu struktury a fungování peoplemetrového výzkumu v ČR. Audit byl proveden auditorem - nezávislým zahraničním subjektem a prověřoval validitu dodávaných dat.

ATO, jako zadavatel projektu peoplemetrového měření, je oprávněna kontrolovat řádné provádění výzkumu TV sledovanosti zejména prostřednictvím auditu. Proběhlý audit byl zahájen z podnětu společnosti CET 21, která ověření validity dodávaných dat požadovala. Celý proces auditu probíhal podle předem nadefinovaných a vzájemně odsouhlasených otázek. Audit trval tři měsíce a byl prováděn jak v sídle realizátora, tj. výzkumné společnosti Mediaresearch, tak i v náhodně vybraných panelových domácnostech po celé republice.

ATO výsledky auditu neuvádí vzhledem k tomu, že k jejich zveřejnění je zapotřebí souhlas CET 21, který nebyl ATO poskytnut.

Hlavním členem SPMS je vedle televize Nova agentura Médea a předpokládá se připojení dalších televizních stanic a mediálních agentur. Podle informací ČTK by sdružení v nejbližší době mělo stanovit své řídící orgány.

Ke vzniklé situaci ohledně dvojího měření se vyjádřil také šéf tuzemského Nielsenu. „Vím, že to není ideální nebo příjemná situace pro odvětví, ale na druhou stranu to není výjimečný případ. Stalo se to v jiných zemích a v některých případech to trvalo řadu let, například v Polsku,“ řekl Kyriakos Kyriakou.

Společnost Nielsen se věnuje nejrůznějším typům průzkumů spotřebitelského a mediálního trhu. Agentura se sídlem ve Spojených státech působí po celém světě, v Česku začala v roce 1992 monitoringem prodeje rychloobrátkového zboží.

Sdílejte