Nizozemské „novinové iTunes“ umožní číst všechny listy na jednom místě

Nová služba Blendle má pomoci vydavatelům zjistit hodnotu jednotlivých článků.

Služba Blendle nabídne i původní podobu tištěných vydání novin a časopisů

Služba Blendle nabídne i původní podobu tištěných vydání novin a časopisů

Revoluce, iTunes pro zpravodajská média, záchrana – tak označovala některá evropská média zprávy o nové službě, která začne od dubna fungovat v Nizozemsku a představuje nový obchodní model pro vydavatele i uživatele. Nutno přitom dodat, že slovo revoluce používají především sami tvůrci – sedmadvacetiletý Alexander Klöpping a stejně starý Maerten Blankesteijn (třeba v článku na webu Medium), řada novinářů je spíše opatrná (někteří z nich tvrdí, že jde jen o trochu jinou variantu, než jakou nabízí slovenská služba Piano). V každém případě služba zvaná Blendle (z anglického blender, tedy mixér) vychází vstříc uživatelům, kteří nemají zájem si kupovat celé noviny (ať tištěné, či online) i vydavatelům, kteří nejen hledají cesty, jak zpoplatnit své obsahy, ale i způsob, jak přitom rozlišit jejich kvalitu. A v tom je například vůči zmíněnému Pianu obrovský posun kupředu.

Blendle skutečně představuje model, který je blízký iTunes – a funguje jak na webu, tak na sociálních sítích. Jde o platformu, přes níž si lze koupit drtivou většinu mediálních obsahů, které v dané zemi vznikly. Tedy samozřejmě pokud se do ní zapojí všechna média.

V Nizozemsku odstartuje oficiálně služba počátkem dubna. Už dnes je v ní 95 % všech nizozemských tištěných novin a časopisů. Podle Blankesteijna na ní pracovalo dva a půl roku dvanáct designérů a vývojářů. Klöpping se navíc postaral i o její dostatečnou věrohodnost. Patří k nejvýraznějším postavám mediální branže v zemi, je častým hostem v talk show a vyjadřuje se k budoucnosti médií v různých článcích a rozhovorech. Rakouský deník Die Presse citoval Blankesteijnův popis začátku projektu „Nejprve jsme měli jen kus papíru s popisem našeho nápadu. Ten se ale dal jen těžko prodat.“ Proto se obrátili na sponzory a vydavatele, kteří se zavázali spolufinancovat demoverzi. Ta už byla přesvědčivější.

Jak Blendle funguje? Každý uživatel dostane do začátku sumu dvě a půl euro, za kterou si může koupit online články. Texty stojí od deseti centů výš. Pokud má uživatel pocit, že zakoupený článek mu neposkytl to, co od něj čekal a co sliboval, může v průběhu 24 hodin požádat o navrácení peněz. Relativně dost času na to, aby si člověk vytvořil na text názor a také na to, aby si jej mohl zkopírovat. Proti zneužití ale má Blendle pojistku. Automatismus prozradí, jak často uživatel použil možnost Refund. Pokud to je příliš často, jeho konto je zablokováno.

Uživatelům se na Blendle bude zobrazovat také preferovaný obsah, sdílený ostatními – může například sledovat tipy od svých přátel, ale i známých osobností.

Nizozemským vydavatelům vyhovuje tento systém lépe než například varianty plošné měsíční sazby, jaká se nabízí třeba u některých služeb nabízejících hudbu. Ta má tu nevýhodu, že nabízí v podstatě totéž jako předplatné, ale za mnohem nižší sumu. Výhodou Blendle je i to, že funguje na všech přístrojích – stačí přihlášení a vytvoření profilu uživatele.

Třicet procent obratu zůstává tvůrcům služby, zbytek dostávají vydavatelé.

A proč Klöpping a Blankesteijn mluví o revoluci v mediální branži? Podle nich pomůže nová služba vydavatelům zjistit hodnotu jednotlivých článků pro příjemce. Může vzrůst požadavek na fundovanější analytičtější materiály (když se ukáže, že mají pro uživatele vyšší hodnotu), a to zas může vést k posílení kvalitní žurnalistiky. V Nizozemsku by znamenalo úspěch, kdyby si službu vybralo 25.000 platících zájemců. Před oficiálním spuštěním jich registruje už 15.000. A dalším logickým krokem by měla být expanze do dalších zemí – už dnes projevují zájem největší evropská vydavatelství.

Ne všichni jsou ale patřičně nadšeni. Skoro každé noviny v Nizozemsku mají svou službu a svůj paywall (platební bránu), které si vedou s rozdílnými výsledky. To je asi největší problém – vydavatelé investovali do svých online placených služeb značné finance a teď by měli své uživatele předat nové službě? Na druhou stranu, pokud je někdo dnes předplatitelem některých novin, má v Blendle automaticky všechny články daného média volně přístupné.

Od dubna se tedy Nizozemsko stane první zemí na světě, kde bude prakticky kompletní internetový obsah informačních webů a denních listů kumulovaný na jediné platformě.