V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Nokia a Microsoft se strategicky spojí, chtějí vytvořit „globální mobilní ekosystém“

Společně mají na celovětovém trhu chytrých mobilů 41 %: Nokia loni první s 37 %, Microsoft pátý se 4 %.

Tehnologické korporace Nokia a Microsoft dnes oznámily rozsáhlé strategické partnerství, které má vést ke společnému cíli vytvořit „nový globální mobilní ekosystém“, platformu Nokia Windows Phone.

V praxi to především znamená, že Nokia adaptuje platformu Windows Phone pro mobilní telefony. Vyhledávač Bing a s ním spojený reklamní systém adCenter od Microsoftu obsadí přenosné telefony a služby od Nokie, naopak Nokia Maps se mají stát jádrem mapových služeb Microsoftu.

Online obchod s aplikacemi Nokie, který finský výrobce provozuje pod značkou Ovi Store (v Česku Ovi Obchod), bude integrován s podobnou službou Microsoft Marketplace.

Operační systém Microsoftu pro tzv. chytré telefony měl v roce 2010 podle čerstvé analýzy společnosti Gartner na celosvětovém trhu mobilních telefonů vybavených operačními systémy 4% podíl, meziročně o víc než polovinu menší.

Nokia s platformou Symbian pořád drží vedoucí postavení, i ona ale loni meziročně klesla, na 37 % tržního podílu. Společně by obě firmy ještě předloni ovládaly nadpoloviční část trhu, nyní dosahují 41 %.

Celosvětový tržní podíl operačních systémů tzv. chytrých telefonů. Pramen: Gartner

Celosvětový tržní podíl operačních systémů tzv. chytrých telefonů. Pramen: Gartner

Chytré telefony se na celkových celosvětových prodejích mobilních telefonů podle Gartneru podílí 19 procenty: z celkem 1,6 miliardy loni prodaných přenosných přístrojů bylo „chytrých“ téměř 300 milionů.