V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Norské fondy v Česku dál investují do kampaně proti nenávisti

Vzdělávací a výzkumné aktivity spojené s tříletou kampaní proti rasismu a násilí z nenávisti zajistí ostravská firma Andrey Hruškové. Vyhrála tendr v objemu 900.000 Kč.

Kampaň proti nenávisti poběží až do příští roku

Kampaň proti nenávisti poběží až do příští roku

Norské fondy a fond Evropského hospodářského prostoru investují další peníze do projektu Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti, který v Česku běží od loňska a potrvá do příštího roku 2016. Jeho součástí mají být i vzdělávací a výzkumné aktivity, veřejnou zakázku na jejich realizaci tento týden vyhrála ostravská firma Andrey Hruškové Proces - centrum pro rozvoj obcí a regionů. Rozpočet dělá 900.000 Kč. Cílovou skupinou zmíněných aktivit by měli být zástupci místních samospráv, veřejné správy, policie, škol, občanské iniciativy i jednotlivci v sociálně vyloučených lokalitách. Hruškové firma se jinak věnuje aplikovanému výzkumu v regionálních vědách.

Celkový rozpočet kampaně proti rasismu a násilí z nenávisti přesahuje 6 milionů Kč, Norské fondy a Evropský hospodářský prostor ji financují z 80 %, 20 % přispívá státní rozpočet České republiky. Zakázka byla rozdělena do devíti různých částí, o které se mohli ucházet různí uchazeči.

„Snížit napětí ve společnosti“

Kampaň si podle oficiální proklamace klade za cíl „snížit napětí ve společnosti a radikalizaci mladé veřejnosti prostřednictvím aktivního vyvracení dezinformací a mýtů, poskytnout argumentační výbavu, nabídnout alternativy k násilným řešením problémů a získat větší prostor v médiích pro oběti a ohrožené skupiny“. Současně chce „posílit schopnosti klíčových aktérů (školy, zástupci obcí, policie, místní iniciativy) násilí předvídat“ a nabídnout jim možnost využít mediální komunikaci jako „prostředek zmírňování napětí a obhajobu integračních opatření“.

Základ kampaně tvoří webové stránky Hate free. Loni se jejím nejvýraznějším projevem staly plakáty a také televizní a internetové spoty se sloganem Nenávist ti nesluší!

Do kampaně se zapojily populární tváře jako dokumentaristka Helena Třeštíková, moderátorka Ester Janečková, členové skupiny Tata Bojs, David Kraus nebo herci Kryštof Hádek a Lukáš Hejlík. V letošním roce doplnil propagační aktivity vznik takzvaných Hate Free zón, jimiž mají být vybrané kavárny, divadla, sportovní kluby, ale třeba i rádia. Na letošní léto jsou plánovány další akce festivalového typu.

Helena Třeštíková

Helena Třeštíková

 

Ester Janečková

Ester Janečková

Víš o tom, že nenávist ti fakt nesluší? Přesvědčilo se o tom i víc než 80 známých i neznámých osobností, které se přišly...

Posted by HateFree Culture on 26. listopad 2014

 

Norské fondy v Česku financují i program Ohrožené děti a mládež, který podobně jako výše uvedená kampaň probíhá v Česku v letech 2014 až 2016. Shodou okolností však právě v bodu týkajícím se ochrany dětí čelí Norsko v Česku veřejné kritice, a to kvůli odebrání dětí české občance Evě Michalákové. Také kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti se setkává s rozporuplným přijetím.