V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Nova bez červencových dat návštěvnosti svých webů. Vinou neschváleného měření ICQ

Součástí pravidelného oficiálního výstupu měření návštěvnosti českých webů NetMonitor nejsou v červenci data jednoho z největších tuzemských provozovatelů, skupiny CET 21, tedy televize Nova. Ve veřejné zprávě NetMonitoru [PDF] chybí jak data za portál Nova.cz, tak třeba i Blog.cz, jedné z významných částí internetového portfolia Novy. Může za to Novou nesprávně nasazený kód do online komunikační služby ICQ.

„Naše chyba byla, že jsme modifikovali měřící skript NetMonitoru - bez konzultace se SPIR (Sdružení pro internetovou reklamu - pozn. red.) - pro účely započítávání aktivity uživatelů ICQ onsite,“ uvedl k tomu na dotaz Médiáře PR manažer Novy Josef Koukolíček.

Z jeho vyjádření dál vyplývá, že Nova, která službu ICQ v Česku obchodně zastupuje a integrovala ji do svých webů, používá kód, který nedovoleným způsobem navyšuje celkovou návštěvnost, konkrétně počet zhlédnutých stran. „V projektu NetMonitor bylo zjištěno několik případů, kdy měření neprobíhalo v souladu s metodikou,“ potvrdil Médiáři Pavel Ševera ze SPIR. Proto sdružení červencová data Novy nezveřejnilo. Proč konkrétně v případě Novy, to Ševera nerozvedl.

„Chybou v modifikaci skriptu mohlo dojít k navýšení počtu zhlédnutých stran na uzlu Nova maximálně o 0,7 %,“ prohlásil Josef Koukolíček. „Jiné hodnoty, například reální uživatelé, prokazatelně nebyly postiženy,“ tvrdí a dodává: „Reakci skrytí dat SPIRem považujeme za zcela nepřiměřenou a celou záležitost budeme dále řešit na výkonné radě SPIRu v nejbližších dnech.“ Ševera potvrzuje, že „případy se dále zabývá metodologická komise a výkonná rada SPIR“. Jasněji by mělo být po úterním zasedání rady.

Sdružení pro internetovou reklamu, které měření provozuje, podle Ševery řešilo problémy s narušením metodiky i v případě měření dalších webů, konkrétně Muvi.cz a Tiscali.cz („Data za tato dvě média nejsou součástí měsíční datové sady provozovatele Goldbach Audience za červenec (gemfile, offline report). V on-line aplikaci za ně nebudou dostupné červencové hodnoty RU,“ reagoval SPIR.) a Centrum.cz („Zahraniční návštěvnost serveru Centrum.cz byla v období 10/2011 až 6/2012 nadhodnocena o jednotky procent. Data se přepočítávají a na odstranění chyby se pracuje,“ uvedlo sdružení.)