V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Nova dostala od rady pro vysílání 450 tisíc Kč pokut za závadné pořady před 22. hodinou

  • ČTK
  • 16. 03. 2012 11:52

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) udělila tento týden společnosti CET 21, která provozuje televizi Nova, dvě pokuty v celkové výši 450 tisíc Kč. Rada o tom rozhodla na schůzi tento týden.

Nejvyšší pokutu ve výši 400 tisíc Kč dostala CET 21 za to, že odvysíláním filmu Hlava v oblacích na programu Nova Cinema ve dnech 21. a 22. srpna 2011 porušila zákon neuvádět před 22. hodinou závadné scény. V neděli 21. srpna film odvysílala od 20 hodin, v pondělí 22. srpna jej pak zreprízovala odpoledne.

Zmíněný pořad přitom podle rady obsahoval naturalistické scény násilí a sexuálně explicitní a drastické scény ve formě, která může u dětských diváků vyvolat psychický otřes a vést tak k ohrožení zejména jejich psychického vývoje.

Druhou pokutu ve výši 50 tisíc Kč musí firma zaplatit za odvysílání nedostatečně rozeznatelné a oddělené reklamy na Nurofen.

„Víme o tomto řízení a počkáme si na písemné vyhotovení rozhodnutí rady. Po jeho analýze zvážíme další právní kroky včetně podání správní žaloby u soudu,“ řekl ČTK šéf komunikace a vnějších vztahů televize Nova Lubor Černohlávek.

Znásilnění ženy přes den

Nově navíc hrozí podobné postihy za další problematické pořady - rada se stanicí zahájila správní řízení kvůli seriálům Hranice na Nova Cinema a Beze stopy na Nově, oba šly loni v prosinci, v odpoledních hodinách.

Pořad Hranice podle rady „obsahoval naturalistické záběry násilí – detailní výjevy surového bití a vyhrožování a konečně zcela chladnokrevnou, bezcitně provedenou vraždu spoutané ženy. Jednalo se o zcela zbytečný, surový akt, mající jediný význam – demonstrovat sílu a zastrašit protivníka. Záběry mohly způsobit zejména dětským divákům psychický otřes, a zejména u dětí nízkého věku přispět ke snížení jejich citlivosti vůči násilí a negativně ovlivnit jejich psychiku.“

Beze stopy byl zase „pořad, který byl vysílán v úseku od 6 do 22 hodin, kdy mohou být u obrazovky děti, obsahoval záběry ošklivě zbité a znásilněné ženy i záběry související s tímto znásilněním“.

„Závadný charakter měl zejména obsah scény znásilnění, kdy byl styk vynucen za pomocí zbraně – nože. Žena byla říznuta do pravé tváře, později byla ukázána i ženina pravá zkrvavená tvář. Celková atmosféra, vybudovaná pomocí střihu, hudebního podkresu, scén bezmoci a zoufalství byla velmi přesvědčivá a tíživá. Pořad dále obsahoval násilné jednání vedoucí ke smrti, které bylo prezentováno jako sebeobrana a pomsta, ačkoliv se jednalo o nový zločin,“ posoudila rada pro vysílání.