Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Nova hlásí 5% nárůst tržeb za kvartál i pololetí

Výnosy skupiny stanic televize Nova, tedy českých aktivit bermudské mediální skupiny CME, vzrostly v druhém letošním kvartálu meziročně o 5 %, stejně jako za celý první půlrok 2017. Tento týden to v rámci hospodářských výsledků oznámila skupina CME, takzvaný reálný růst přitom vypočítává na základě konstantního směnného kurzu dolaru ke koruně. Přepočítáno na koruny podle směnných kurzů na konci daných období šlo za pololetí o pokles na 2,13 miliardy Kč z loňských 2,18 miliardy, za čtvrtletí na 1,22 miliardy Kč z loňských 1,24 miliardy. Česká měna totiž za rok oproti americké zpevnila zhruba o 1,50 Kč za dolar.

Čtvrtletní a pololetní výnosy CME, v tisících dolarů

Čtvrtletní a pololetní výnosy CME, v tisících dolarů

Provozní zisk OIBDA českých aktivit CME rostl na základě konstantního směnného kurzu reálně o 10 % ve čtvrtletí, o 11 % v pololetí. V přepočtu podle kurzu na konci daných období to znamenalo v kvartálu růst na 586 milionů Kč z loňských 564 milionů, v pololetí růst na 838 milionů Kč z loňských 811 milionů.

Čtvrtletní a pololetní provozní zisk (OIBDA) CME, v tisících dolarů

Čtvrtletní a pololetní provozní zisk (OIBDA) CME, v tisících dolarů

Tempo růstu výnosů v druhém letošním čtvrtletí bylo v Česku podle údajů CME až třetí nejrychlejší ze šesti zemí, kde skupina působí - za Slovinskem a Slovenskem. V pololetí rychleji než v Česku rostly tržby CME ve Slovinsku, v Rumunsku a na Slovensku. Porovnáno v dolarech byla česká pobočka CME ve druhém kvartálu nejziskovější ze všech šesti zemí, za celé pololetí ji ale předstihla rumunská. Dvě výnosově nejslabší pobočky - chorvatskou a slovinskou - přitom CME momentálně prodává.

„Porostou distribuční poplatky a předplatné“

„Úspěšná jarní sezóna přispěla ke zvýšení sledovanosti v hlavním vysílacím čase v pěti našich zemích v první polovině roku 2017, při současném zlepšení provozních marží, jelikož vyšší investice do programu byly většinou vykompenzovány jinými úsporami. Tyto investice do programu na trzích se silnou konkurencí podporují naši iniciativu diverzifikovat výnosy a poplatky za distribuci našich kanálů od provozovatelů kabelových a satelitních platforem a příjmy z předplatného, které výrazně vzrostly v první polovině roku,“ uvedl Christoph Mainusch, jeden ze dvou generálních ředitelů CME.

V oblasti placeného šíření programu - přes klasickou obrazovku i přes internet - přitom očekává výrazný nárůst výnosů: „Poplatky za distribuci našich kanálů od provozovatelů kabelových a satelitních platforem a příjmy z předplatného vygenerované našimi čtyřmi zbývajícími zeměmi se v letošním roce navýší o dvojciferný růst.“