Nova hlásí nejsilnější inzertní pololetí za čtyři roky

Čisté příjmy bermudské skupiny CME v Česku v druhém čtvrtletí stouply o 5,5 % na 64,4 milionu dolarů a provozní zisk před odpisy a amortizací OIBDA o 14,3 % na 32,3 milionu dolarů (asi 738 milionů Kč). Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů se výnosy zvýšily o 12,1 % a OIBDA o 21 %. Za pololetí v Česku čisté výnosy vzrostly o 1,9 % na 114,7 milionu dolarů a zisk OIBDA o 8,3 % na 47,2 milionu dolarů. Podle jednoho ze dvou generálních ředitelů CME Christopha Mainusche trh s televizní reklamou v Česku byl za letošní první pololetí nejsilnější od roku 2015.

Čisté příjmy celé CME ve druhém čtvrtletí vzrostly o 1 % na 183,6 milionu dolarů (zhruba 4,2 miliardy Kč), bez zahrnutí kurzových výkyvů se pak zvýšily o 8 %. Příjmy z reklamy zůstaly převážně beze změny, při konstantních směnných kurzech však vzrostly o 7 %. Čtvrtletní provozní zisk OIBDA vzrostl o 21 % na 73,3 milionu dolarů (asi 1,7 miliardy Kč).

„V tomto čtvrtletí jsme si nemohli přát lepší výsledky,“ uvedl v prohlášení Michael Del Nin, jeden z generálních ředitelů CME. Dodal, že výsledky překonaly očekávání firmy a upozornil, že růst příjmů a OIBDA při konstantních směnných kurzech byl pro druhé čtvrtletí nejvyšší za čtyři roky. Firma také díky vysokému přílivu hotovosti mohla v pololetí snížit dluh o 100 milionů eur (zhruba 2,6 miliardy Kč). Druhý generální ředitel Mainusch dodal, že CME se podařilo snížit celkové náklady a zvýšit počet diváků hlavních kanálů v hlavních časech ve všech oblastech. Stanicím firmy na čtyřech trzích se také podařilo snížit rozdíl s nejbližší komerční konkurencí v hlavním vysílacím čase. 

CME kromě Česka působí v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Vedle Česka zisk OIBDA vzrostl ve druhém čtvrtletí i ve všech dalších zemích. Příjmy při konstantních směnných kurzech také stouply ve všech zemích, při aktuálních směnných kurzech pak mírně klesly v Bulharsku, Rumunsku a ve Slovinsku. CME letos zahájila přezkum svých strategických možností, včetně možného prodeje celé nebo části firmy.