V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Nova i Prima chtějí v DVB-T2 placené HD kanály

Obě nejsledovanější tuzemské komerční televize hodlají využít novou generaci digitálního vysílání jako dodatečný zdroj svých příjmů. V sítích DVB-T2, které se zavádějí a od poloviny roku 2020 plně nahradí stávající standard digitálního televizního vysílání DVB-T, nebudou všechny své programy vysílat bezplatně. Na výroční konferenci Digimedia na půdě České televize na Kavčích horách to řekli technický ředitel Novy Josef Uher a generální ředitel Primy Marek Singer.

„Ne,“ odpověděli Uher i Singer na otázku, zda budou Nova, respektive Prima vysílat v DVB-T2 ve vysokém rozlišení obrazu (HD), nekódovaně a bezplatně. Standard DVB-T2 umožní právě úspornější využití kmitočtového spektra a umístit do pozemních sítí kanály ve vysokém rozlišení obrazu místo standardního (SD). Česká televize už tak ve vyšší technické kvalitě své programy ve své síti zpřístupnila, a to bez nutnosti dalších poplatků pro diváky. „Placené vysílání je pro nás jako pro veřejnou službu zbytečná otázka. Programy budeme nabízet vždy zdarma, protože fungujeme z veřejných zdrojů,“ citoval web Digitální rádio generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Plány na zpoplatnění kanálů v pozemních sítích se budou moci u současných operátorů sítí realizovat až od poloviny roku 2020, do té doby totiž bude trvat souběh stávajících a nových sítí a v tomto čase budou muset být programy v nich šířené bezplatně (ode dneška je konkrétně možné v HD přijímat kanál Prima Comedy Central v takzvané Přechodové síti 13 operátora Digital Broadcasting). Operátoři totiž na souběžný provoz sítí žádají kompenzace od státu, na jehož popud se standard mění, aby pásmo 700 MHz místo televize vyhradil ve prospěch vysokorychlostního mobilního internetu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu má na kompenzace vyhrazenu miliardu korun, ale České Radiokomunikace, největší operátor sítí v Česku, odhaduje celkový svůj nárok na „částku menší než sto milionů korun“, konkurenční Digital Broadcasting pak na řádově desítky milionů“. Na konferenci Digimedia to řekl generální ředitel Radiokomunikací Martin Gebauer a majitel a šéf Digital Broadcasting Radim Pařízek.

DVB-T2 přijímá 7 % domácností 

Pozemní televizní vysílání v Česku dominuje, využívá je víc než polovina tuzemských domácností. Následuje satelit a kabel zhruba s pětinovou penetrací, IPTV nedosahuje ani k desetině domácností.

Jaký typ vysílání přijímají?

  • pozemní vysílání: 52 %
  • satelitní vysílání: 22 %
  • kabelové vysílání: 19 %
  • IPTV: 7 %

Nový standard pozemního vysílání DVB-T2 zatím dosahuje úrovně penetrace IPTV. Aktuálně ho přijímá 7 % televizních domácností, přičemž 6 % to nejčastěji umožňuje jejich televizor, 1 % k tomu má set-top box. Každá devátá domácnost však ve výzkumu uvedla, že neví, zda DVB-T2 přijímá, nebo ne.

Přijímají vysílání DVB-T2?

  • ano: 7 %
  • ne: 38 %
  • neví, neuvedeno (pravděpodobně ne): 12 %
  • nepřijímá pozemní vysílání: 43 %

Ukazují to výsledky prvního kvartálu Kontinuálního výzkumu, který pro Asociaci televizních organizací (ATO) zajišťuje společnost Nielsen Admosphere jako nedílnou součást Projektu crossplatformního elektronického měření sledovanosti a konzumace obsahu v Česku. Výzkumu se mezi lednem a březnem 2018 zúčastnilo celkem 3.018 domácností.