Nova má Marešové zaplatit milion, rozhodl soud

  • ČTK
  • 28. 11. 2019 13:55

Televize Nova má zdravotní sestře Věře Marešové zaplatit milion korun za reportáže a články, ve kterých novináři nerespektovali presumpci neviny. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 5. O rozhodnutí informovaly Seznam Zprávy. Rozsudek není pravomocný. Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici a později byla viny zproštěna. Žena žaluje i další vydavatelství. 

„Ve věci bylo žalobě vyhověno co do částky 1.000.000 Kč,“ sdělila ČTK mluvčí soudu Markéta Fikoczková. Nova se proti rozhodnutí se může odvolat k Městskému soudu v Praze. „Zatím nemáme písemné vyhotovení rozsudku. Jakmile jej obdržíme a prostudujeme, tak následně zvážíme další kroky,“ sdělila agentuře mluvčí televize Lucie Melecká.

Věra Marešová zvažuje, že se proti rozhodnutí odvolá. Na dotaz ČTK to uvedl její právní zástupce Jan Poláček: „Klientka silně zvažuje podání odvolání, protože je přesvědčena, že by bylo namístě přiznání vyšší míry zadostiučinění s ohledem na masivnost zásahu do jejích osobnostních práv a porušení presumpce neviny, jakož i potřebu zohlednění preventivní funkce zadostiučinění, to je dání jasného signálu, že tímto způsobem nelze o probíhajícím trestním stíhání informovat.“

Marešová v žalobě chtěla po televizi 12 milionů Kč za reportáže nebo články, ve kterých byla označována mimo jiné jako „sestra smrt“ nebo „vraždící sestra“. Odškodnění Marešová požaduje i po vydavatelstvích Mafra (6,7 milionu Kč), Economia (2 miliony), Vltava Labe Media (2,6 milionu) a televizi Prima (6,7 milionu) a Czech News Center (4,8 milionu). Ve sporu s Czech News Center jí soud nedávno pravomocně přiznal 900.000 Kč.

Marešová čelila obžalobě z toho, že v letech 2010 až 2014 podávala pacientům v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Marešová byla obviněna z šesti vražd, soudy ji osvobodily. Nepodařilo se prokázat, že se skutky vůbec staly. Kvůli nezákonnému rozhodnutí o svém trestním stíhání a za ztížení společenského uplatnění se Marešová v jiném řízení domáhá od státu 5 milionů Kč.