V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Nová média ČT opouští šéfeditorky Bazalová, Gabrielová a Šafaříková, v Ostravě Šárka Bednářová

Šárka Bednářová několik let moderuje také pořad Před půlnocí

Šárka Bednářová několik let moderovala pořad Před půlnocí. Repro: ct24.cz

Po srpnové výpovědi šéfce divize Nových médií České televize Pavlíně Kvapilové tým generálního ředitele ČT Petra Dvořáka mění způsob řízení tohoto oddělení. V praxi to znamená rozdělení divize na dvě sekce a odchody několika vedoucích pracovnic, ve většině případů vynucené. A podle oficiálního sdělení mají „změny“ pokračovat.

„K 1. 12. 2013 dojde ke zrušení tří pozic v Praze, které již nebudou součástí nové koncepce fungování Nových médií. Je nicméně pravděpodobné, že se Nová média nevyhnou v následujících měsících ještě dalším změnám. V tuto chvíli došlo k oznámení zrušení také dvou pozic spadajících pod Nová média v Ostravě,“ sdělila Médiáři mluvčí ČT Alžběta Plívová. Na dotaz, kdo konkrétně má odejít, odepsala: „Nemám mandát sdělovat individuální pracovněprávní záležitosti týkající se zaměstnanců České televize médiím.“

O dvou jménech se veřejnost předtím dozvěděla z oznámení bývalé šéfky divize Kvapilové na Facebooku a Twitteru. „Rozpad týmu Nových médií, který jsme budovali, pokračuje. Šéfeditorky Angelika Bazalová a Gabriela Gabrielová dostaly výpověď pro nadbytečnost, prý restrukturalizace divize,“ napsala dnes odpoledne. Bazalová se Kvapilové, vyhozené po veřejné kritice poměrů ve zpravodajství ČT, zastala začátkem v září taktéž veřejným textem pro iDnes.cz a to, že nyní musí odejít, chápe jako odplatu. „Řekla jsem jim, že to vnímám jako pomstu,“ řekla iHNed.cz.

Bazalová a Gabrielová měly jako šéfeditorky Nových médií na starosti agendu oddělení včetně obsahu homepage a programových stránek České televize. Z téhož oddělení televize odchází také šéfeditorka analytického týmu Nových médií Kateřina Šafaříková, byť za jiných okolností.

Už v polovině října podala výpověď do rukou novopečeného šéfa sekce Pavla Kohouta a odejít má k 30. listopadu. V televizi dělala od loňského října. „Novinářský prostor můj a mého týmu se nyní významně zúžil. Stal se příliš úzkým na to, abychom dál mohli odvádět svou práci se vší odpovědností a abych svým lidem mohla dál zaručit férový přístup, který si vzhledem k náplni práce zasloužili,“ komentovala to Kateřina Šafaříková, v minulosti zpravodajka Lidových novin a Respektu, pro Médiář.

Několikahlavý analytický tým připravuje pro web ČT24 texty náročnější než běžné, rychlé zpravodajství. Jak Šafaříková popsala, od doby, kdy po odchodu Kvapilové vedl Nová média přechodně její zástupce Petr Svatoš, výsledné texty analytického týmu začaly podléhat dvojité editorské kontrole - nejen Šafaříkové, ale nově ještě dalšího editora nad ní -, zatímco rychlé zpravodajské texty údajně mnohdy před publikováním nespatří editor ani jeden. Takový nepoměr je neobhajitelný, zdůrazňuje Šafaříková.

O místo přijde s přelomem listopadu a prosince také dosavadní vedoucí Nových médií v ostravském studiu ČT Šárka Bednářová.

„Během jednoho roku mi byla zrušena funkce dvakrát. V červnu 2012 zrušili post šéfredaktorky údajně proto, že nezapadal do nové koncepce, která se teprve připravovala a redakce se tak ocitla na několik měsíců v chaosu a bezvládí. Pod hrozbou žaloby jsem byla převedena nakonec do pozice vedoucí Nových médií. Dnes jsem byla v rámci restrukturalizace odvolána z funkce k 1. 12. údajně pro nadbytečnost,“ sdělila Médiáři.

Do konce ledna bude zaměstnankyní televize: „Odmítla jsem dohodu.“ Dodala, že „v ponuré atmosféře, která panuje v ČT, kde není přípustná diskuse, kde se lidé vyhazují za názor a překrývá se to formulkou ‚restrukturalizace‘, se pracovat nedá“. „Je pro mě ctí být vyhozena vedle takových jako je Pavlína Kvapilová, Angelika Bazalová a další. I já jsem byla nepohodlná a na cenzuru jsem bohužel narážela také,“ uzavřela.

Druhou osobou, která odchází z divize v Ostravě, je podle informací Médiáře redaktorka tamního webu Petra Sasínová.

„Struktura byla nesrozumitelná“

Změny přicházejí necelý měsíc poté, co řízení Nových médií ČT převzal zmíněný Pavel Kohout, který přišel z internetového oddělení televize Prima. „Nyní usiluje o postupnou změnu způsobu řízení zaměstnanců Nových médií a zefektivnění svého útvaru, a to jak směrem k jejímu hlubšímu provázání s programovou složkou České televize, tak směrem k dalšímu rozvoji zpravodajského obsahu na webu České televize,“ popsala mluvčí Plívová Kohoutovo zadání.

Nová média se tak dělí na sekci korporátní, která má zpracovávat standardní informace o jednotlivých programech ČT a jejích pořadech, a zpravodajskou, jež má úžeji spolupracovat s kanály ČT24 a ČT Sport. Vedení této zpravodajské sekce převezme bývalý editor Událostí a zpravodajství ČT24, nyní redaktor týdeníku Reportéři ČT Filip Černý, který do týmu Nových médií přejde z aktuální publicistiky.

„Od těchto změn si slibuji zjednodušení fungování celého týmu, jehož předchozí struktura pro mě byla nesrozumitelná a také hlubší provázání webu ČT24 s redakcí zpravodajství,“ prohlásil šéf Nových médií Kohout.