Skupina českých a mauricijských podnikatelů založila Radu pro česko-mauricijskou obchodní spolupráci. Rada působící také pod anglickým názvem Czech-Mauritian Business Council (zkráceně CMBC) vznikla 1. listopadu 2017. Za úkol si klade pomáhat investorům, dovozcům i exportérům v jejich činnosti, respektive propojovat obchodní partnery z obou zemí a poskytovat jim všechny informace potřebné k úspěchu na novém trhu. Podpora se přitom vztahuje na oblasti legislativy, průzkumů trhu, investičního poradenství, organizace akcí či marketingu.
K zakladatelům rady patří Jaroslav Duroň a Josef Bouška, kteří tak po loňském rozjezdu vývojářské firmy Blue M rozšiřují svoji působnost na Mauriciu. Dalším partnerem na české straně je Svaz průmyslu a dopravy ČR, dále sesterská firma Blue M, tedy komunikační agentura PR.Konektor, pražská auditorská poradenská skupina Apogeo, jihoafrické realitní kanceláře Century 21 Mauritius a Seeff či tamější poskytovatel korporátních služeb Unicount. Předsedou nového uskupení je Bouška, místopředsedy kromě Duroně manažer Apogea Michael Dobrovolný a Ajmal Torabally z Unicountu, provozní manažerkou Hateefa Low Kom, projektová manažerka Blue M.
Zakladatelé rady věří, že mezi oběma zeměmi existuje dostatek příležitostí pro obchodní spolupráci. „Mauricius je s milionem a půl obyvatel malým trhem, ale patří k nejatraktivnějším turistickým destinacím světa, cílevědomě podporuje růst segmentu informačních technologií a nabízí zajímavé příležitosti v oblasti nemovitostí a developmentu,“ míní Jaroslav Duroň. „Ostrov také díky své poloze představuje přirozenou obchodní křižovatku mezi africkým a asijským trhem,“ doplňuje mauricijský místopředseda rady Ajmal Torabally, „dnes jsme úspěšným regionálním uzlem a dalším cílem je posílit hospodářskou spolupráci na globální úrovni.“
„Mauricius se těší pověsti stabilní demokracie s vysokou životní úrovní a výbornými podmínkami pro podnikání – renomovaný kanadský Fraser Institute jej řadí na sedmé místo v indexu Světové ekonomické svobody. Investory sem lákají faktory jako výhodné daňové podmínky a vzdělaná pracovní síla, ale v první řadě jde o bezpečnou a plně funkční zemi s kvalitní infrastrukturou, což není na jižní polokouli zdaleka samozřejmost,“ přesvědčuje předseda Josef Bouška, jenž na Mauriciu od loňska vede technologickou firmu Blue M.
Mauricijské subjekty by podle představitelů rady mohly na českém trhu uspět s vývozem potravin či textilního zboží. Klíčovým prvkem pro podnikání na Mauriciu přitom jsou výhodné daňové podmínky. „Při splnění určitých podmínek a při užití daňových dobropisů jsou společnosti typu GBC povinny k dani z příjmu v efektivní výši pouhých tří procent, přičemž některé kapitálové výnosy se zde nezdaňují na úrovni korporace vůbec,“ podotýká Michael Dobrovolný.

Linda Bartošová už nebude moderovat Spotlight

Lenka Černá: Economia je na cestě k zisku. Respekt byl stát ve státě

Rada ČT je kompletní, Senát zvolil šest nových radních

Šéfredaktorem Reflexu bude Martin Bartkovský, moderuje také Prostor X
