V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Nova reaguje na boom sportovních kanálů

Digitální televize dává sportovním přenosům nové možnosti jako je multidimenzionální rozměr vysílání. Toho kromě samotné O2 Sport využívá i AMC s kanálem Sport 3.

Studio O2 Sport v pražské O2 Aréně

Studio O2 Sport v pražské O2 Aréně

V současné době je na televizním trhu zřejmý boom sportovních programů. 8. srpna zahájil sportovní kanál O2 Sport mobilního operátora O2, který je jeho první vlastní televizní stanicí. Na jeho provozu se podílí řada lidí, kteří dříve pracovali pro Nova Sport. 5. září zase začne vysílat nový placený kanál Nova Sport 2 a původní sportovní stanice Novy se přejmenuje na Nova Sport 1.

Proč zažíváme takový rozruch kolem sportovního obsahu a co vede Novu ke spuštění jejího sedmého kanálu, když jednu dobu výrazně omezila investice do Nova Sport a některé sportovní události přesunovala na volně šířenou stanici Fanda?

První a hlavní důvod je ten, že sportovní obsah táhne, a vedle původní tvorby jako jsou hrané seriály, jsou za něj diváci ochotní nejvíc platit. „Na YouTube je spousta obsahu a je zadarmo, ale to, za co jsou lidé ochotní platit, je něco, co jinde neseženou. To jsou naše vlastní seriály, které dáváme dříve než v televizi, a pak jsou to i exkluzivní práva především ke sportovním přenosům, ať už jdou přes Nova Sport nebo je máme na Voyo,“ řekl v květnu na Media Brunchi Médiáře Jiří Libánský, manažer Voya a placených služeb televize Nova.

Toho největší komerční televize využila a zabila tak dvě mouchy jednou ranou. Do distribuce poslala nový placený kanál (bude v nabídce UPC a O2TV) a díky dalšímu sportovnímu obsahu posílí nabídku své placené videotéky Voyo.cz, která má kolem 28 tisíc předplatitelů.

Role operátorů i tvůrců obsahu se prolínají

O2 zvolila obrácený postup, po zkušenostech se sledovaností sportovních kanálů v  nabídce své IPTV televize se rozhodla pro vlastní, původní stanici. Dochází tak k prolínání rolí mezi tvůrci obsahu a distributory. O2TV jako operátor se stává sám tvůrcem obsahu, a Nova si naopak distribuuje vlastní obsah přes placenou službu Voyo.

Díky technologickým možnostem digitální televize disponuje sportovní kanál O2 funkcionalitami jako je možnost zpětného přehrání a především multidimenzionální rozměr. „Díky unikátní funkci IPTV internetové televize budete moci přepínat například u Ligy mistrů mezi všemi zápasy a vybrat si, který chcete sledovat,“ řekl na zmíněném Media Brunchi David Duroň, ředitel marketingu pro segment domácností O2.

Provozovatel sportovních kanálů připravil pro závody formulí nové studio. Foto: AMC

Provozovatel sportovních kanálů připravil pro závody formulí nové studio. Foto: AMC

Ostatní televize multidimenzionalitu řeší tím, že v nabídce mají dva nebo víc sportovních kanálů, jeden mainstreamový a druhý víc zaměřený na užší skupinu diváků. Příkladem je Eurosport a Eurosport 2 nebo Sport 1 a Sport 2 americké mediální skupiny AMC. Ta letos také výrazně navýšila investice do sportovních kanálů nákupem práv na závody Formule 1. Tuto exkluzivitu zároveň AMC zužitkovala v prostředí digitální televize, kdy ve spolupráci s O2TV přináší na novém kanále Sport 3 živé záběry z různých kamer z kokpitů jednotlivých monopostů.

K multikanálové strategii tak nyní přistoupí i televize Nova se svým Nova Sport 1 a Nova Sport 2. Na druhém sportovním kanálu se objeví sportovní odvětví populární v zahraničí, která u nás zatím nebyla příliš dostupná. Například bojové sporty, rugby nebo šipky. Nova zároveň stejně jako ostatní víc zužitkuje sportovní práva k různým událostem, které běží v podobný čas.

V nepolední řadě Nova vyhrála i pomyslný souboj s největší konkurencí, televizí Prima, která oznámila letos spustit také další novou stanici. V tom ji Nova, na rozdíl od představení podzimního schématu, tentokrát předběhla.

Které sportovní stanice vysílají v Česku

Čeští diváci mohou naladit víc než desítku sportovních kanálů. V nabídce pozemní, satelitní, kabelové a IPTV televize jsou ČT Sport, Nova Sport, O2 Sport, Eurosport, Eurosport 2, Sport 1, Sport 2, Sport 3, Slovak Sport.tv 1, Slovak Sport.tv 2, Sport 5, Digi Sport 1, Digi Sport 2, Extreme Sports nebo Golf Channel.

Vybrané sportovní přenosy

Volně šířené televize

  • ČT Sport - finále tenisového FED Cupu 2015, hokejové MS 2016 v Rusku, Letní olympijské hry v Riu de Janeiru 2016
  • Sport 5 - motoristické závody Truck Racing 2015
  • Fanda - Mistrovství světa v rallycrossu 2015

Placené televize

  • O2 Sport – Liga mistrů, Premier League, Synot Liga
  • Nova Sport 1 – NHL, Wimbledon, Evropská liga, MotoGP
  • Nova Sport 2 – Liga bojovníků světa (UFC), Světová basketbalová liga (NBA)
  • Eurosport 1,– Liga mistrů, Moto GP, Wimbledon, tenis US Open, práva na vysílání Olympijských her 2018-2024
  • Sport 1, 2 – Formule 1, Ligue 1 (francouzská fotbalová liga), Serie A TIM (italská fotbalová liga), Hokejová liga mistrů, KHL
  • Digi Sport 1, 2 – Premiere League, Evropská kvalifikace (EURO 2016), skotská fotbalová Premiership

Zdroj: jednotlivé stanice