Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Nová tvorba ČT zůstane u české historie a krimi

Mezi chystanými projekty České televize je dvoudílné pokračování minisérie Marie Terezie či krimiseriály Zločiny Velké Prahy, Četníci ze Znojma, Hlava medúzy a Místo činu Ostrava.

Marián Labuda mladší jako Emanuel Moravec. Foto: Česká televize

Marián Labuda mladší jako Emanuel Moravec v minisérii Anatomie zrady. Foto: Česká televize

Radní Českého rozhlasu Vítězslav Jandák dostal roli v minisérii Anatomie zrady, kterou produkuje firma jeho syna. Foto: Česká televize

Radní Českého rozhlasu Vítězslav Jandák dostal roli v minisérii Anatomie zrady, kterou produkuje firma jeho syna Rolling Media. Foto: Česká televize

Denis Šafařík, Jaroslav Plesl a Jiří Langmajer v seriálu Zločiny velké Prahy. Foto: Česká televize

Denis Šafařík, Jaroslav Plesl a Jiří Langmajer v seriálu Zločiny velké Prahy. Foto: Česká televize

Vojtěch Kotek v pokračování série Marie Terezie. Foto: Česká televize

Vojtěch Kotek v pokračování série Marie Terezie. Foto: Česká televize

Zuzana Stivínová hraje Jiřinu Štěpničkovou ve snímku Past. Foto: Česká televize

Zuzana Stivínová hraje Jiřinu Štěpničkovou ve snímku Past. Foto: Česká televize

Česká televize se v připravovaných projektech znovu obrátí k českým dějinám a solitérními i seriálovými díly se bude dál výrazně věnovat kriminálnímu žánru. Veřejnoprávní televize loni přijala 365 námětů a do výroby schválila 458 nových pořadů. Novinářům to dnes řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Z historických námětů Česká televize nabídne především pokračování příběhu panovnice Marie Terezie, a to v koprodukci se Slovenskem, Rakouskem a Německem. Režie nových dvou dílů z let 1741 až 1745, které navazují na konec druhé epizody, se opět ujal Robert Dornhelm. Panovnice v nich vede válku o habsburské dědictví i spory ve svém manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským. „Zatímco první dva díly byly o jejich vztahu, tentokrát se posouváme víc do politických témat, protože se odehrává válka o habsburské dědictví. A František Štěpán se více zapojuje do politických událostí, což samozřejmě vyvolává konflikty uvnitř jejich vztahu,“ řekl ČTK představitel manžela Marie Terezie Vojtěch Kotek.

Mezi chystané filmové portréty osobností symbolizujících složitý vývoj českých dějin patří snímek Emanuel Moravec - Anatomie zrady, v němž režisér Biser Arichtev (režíroval i seriály První republika, Vyprávěj, Horákovi) obsadil do hlavní role Mariána Labudu mladšího. Film pro ČT produkuje firma Rolling Media Vítězslava Jandáka mladšího, syna bývalého ministra kultury za ČSSD a nyní člena Rady Českého rozhlasu Vítězslava Jandáka.

Do minulých let se vrací i Past, životopisný film o divadelní herečce Jiřině Štěpničkové, jejím pokusu emigrovat na Západ a následném procesu, po kterém strávila deset let ve vězení. Štěpničkovou ve filmu Viktora Polesného ztvární Zuzana Stivínová.

Do 20. let 20. století diváky zavede desetidílný seriál Zločiny Velké Prahy režiséra Jaroslava Brabce s Jiřím Langmajerem, Jaroslavem Pleslem a Denisem Šafaříkem v hlavních rolích. Ve stejném období se odehrává také seriál Četníci ze Znojma, který navazuje na dřívější projekt České televize Četníci z Luhačovic.

Po Rašínovi se k soudobé látce vrací režisér Jiří Svoboda. Snímek Vysoká hra inspirovaný románem Václava Lásky vypráví příběh policisty protikorupčního útvaru, pro kterého je myšlenka právního státu prioritou. Hlavní role se zhostí Richard Krajčo. Ze skutečných událostí vychází třináctidílný seriál Místo zločinu Ostrava, který představí dvojici zdánlivě odlišných kriminalistů. Ostravské případy z nedávné doby budou vyšetřovat Pavla Beretová a Stanislav Majer. Další kriminální seriál Hlava medúzy se odehrává v režii Filipa Renče v Jihomoravském kraji a hlavní roli v něm dostala Jitka Čvančarová.

Nová dokumentární tvorba České televize bude také reflektovat letošní 30. výročí sametové revoluce. Dokumentaristé Martin Slunečko a Miloslav Šmídmajer připravují portrét herce Jana Potměšila, jedné z tváří událostí roku 1989. Revoluci z pohledu tehdejších i dnešních studentů představí snímek Sametová FAMU tvůrců Ley Petříkové a Jana Rouska. S archivními záběry pracuje také dokument Rekonstrukce okupace 1968. Dalším dokumentem bude Nejkrvavější proces od Martina Vadase, který přibližuje vykonstruovaný politický proces z listopadu 1952, jehož nejznámější postavou je politik Rudolf Slánský.

Česká televize připravuje také dva koprodukční snímky mířící do kin. Režisérka Agnieszka Hollandová začne natáčet film Šarlatán, Olga Sommerová zase v autorském dokumentu představí legendu českého divadla Jiřího Suchého.