V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Nova zdražuje reklamu o 5 %, Prima o 10 % a o hodinu rozšiřuje prime time

Vstup do televize má být pro inzerenty napřesrok dražší na velkých i malých kanálech. Foto: Profimedia.cz, Stanford

Vstup do televize má být pro inzerenty napřesrok dražší na velkých i malých kanálech. Foto: Profimedia.cz, Stanford

Tuzemské televize zahájily boj o inzerenty pro příští rok. S novou obchodní nabídkou přišly s nabídkou dřív než loni. Vedle zvýšení základních cen nabízejí i některé ústupky, což má přinést především „návrat“ k běžnému obchodování a vyjednávání. Vyplývá to z vyjádření televizí a mediálních odborníků oslovených ČTK.

Nova svou obchodní politiku pro příští rok již představila mediálním agenturám a začala vyjednávat o podmínkách s klienty. Hlavním důvodem dřívějšího oslovení je podle ní poskytnout dostatek času pro plánování kampaní. V nabídce zůstaly zachovány principy vycházející z uplynulých dvou let. Podle Novy je ale obchodní politika celkově jednodušší a pružnější.

Základní cena u Novy se meziročně zvýšila o 5 % procent, což televize vysvětluje zvyšujícím se výkonem svých stanic. Nadále ale má platit, že dlouhodobá spolupráce znamená výhody, jako například cenové zvýhodnění, garanci ceny, přednostní přístup k pásmu super prime-time nebo vyšší míru plánování kampaně. Od některých parametrů, které byly pro zákazníky problematické, televize ustoupila. Podmínkou již například nejsou takzvané předplatby. Za včasný podpis klienti opět získávají 10% slevu.

Se zvýšením základní ceny, podle dostupných informací o 10 %, v příštím roce počítá i Prima. „Pokud klienti zareagují pozitivně na naše pobídky, zde mám na mysli hlavně včasný podpis smlouvy, kde se klient zaváže ke stejnému objemu jako v tomto roce, tak dostane stejné základní CPP [cost per point] jako v roce 2013,“ řekl obchodní ředitel Primy Michal Beran. Letošní rok byl pro Primu, díky příchodu některých klientů od konkurence, mimořádně úspěšný a podle Berana jej charakterizoval zejména převis poptávky nad nabídkou. K dalším důležitým znakům podle obchodního šéfa patří snaha o větší vyváženost, co se týče sezonních indexů, a také větší transparentnost ohledně výběrových řízení.

Konkrétní změnou je například rozšíření hlavního vysílacího času o hodinu na 17.30 až 23.30. Klienti podle Berana totiž obecně projevovali zvýšený zájem právě o prime-time. Podle ohlasů z mediálního trhu se Primě tímto opatřením zároveň podaří zvýšit cenu i v méně sledovaném čase.

„Dobrá zpráva pro trh je, že obě televizní skupiny letos vydaly podmínky obchodování na rok 2014 docela brzo. Věřím, že i to může být znamením jejich vstřícnějšího přístupu k zadavatelům, než jaký jsme zažívali v letošním roce, a ‚návratu‘ k běžnému obchodování a vyjednávání,“ řekl René Jež, partner společnosti Flemedia, která se zabývá poradenstvím při mediálních investicích.

Pro Primu podle něj bude obtížné úspěch z letošního roku zopakovat. „Své obchodní výsledky nepotvrdila zvýšením či aspoň udržením sledovanosti svých kanálů. Nově se její politika vrátila poklesem výnosů o cca 1,28 miliardy Kč za první tři čtvrtletí a zatím nedokázala obchodně zhodnotit svou zlepšenou sledovanost v posledních měsících,“ míní expert.

Nova, které se i v podzimním schématu daří vysokou sledovanost udržet, nyní usiluje především o růst výnosů. „Jsme přesvědčeni, že obnovení našich vztahů s mediálními agenturami a klienty při zachování cenového navýšení dosaženého během tohoto roku je zásadním krokem k posílení našeho postavení na tomto trhu,“ uvedl v tomto týdnu jednatel CET 21 a jeden z šéfů CME Christoph Mainusch. Zároveň dodal, že letos zatím nepočítá s návratem poptávky na loňskou úroveň.

Televize je také přesvědčena, že klienti kladou stále větší důraz na co nejvyšší možnou efektivitu svých kampaní a základní cena reklamy (CPP) již není hlavním parametrem při porovnání nabídek. Z vyjádření zástupců Novy vyplývá, že zákazníci požadují produkt zaručující vysoký zásah a afinitu pro co nejefektivnější oslovení cílové skupiny. Vysoká sledovanost pak podle televize umožňuje dosáhnout výsledku kampaně s nákupem daleko menšího počtu reklamních jednotek (GRPs) než u konkurence.

Obchodní politiku pro příští rok oznámilo i mediální zastupitelství 14 digitálních a 22 kabelových/satelitních televizí Atmedia. „I navzdory rostoucímu počtu stanic a podílu na trhu, zastupitelství přistoupilo pro rok 2014 jenom k mírnému zvýšení ceny, které představuje celkový nárůst průměrné ceníkové ceny napříč balíčky o dvě procenta,“ informovalo Atmedia.

Atmedia nabízí dílčí cílení na dospělé, na muže nebo na ženy, a to v cílové skupině 15-54 let, a dále na děti, s prodejem na skupinu 4-12 let. Zadavatelům, kteří chtějí zasáhnout starší, nabízí firma reklamu na televizi Šlágr, s cílovou skupinou 15+. Inzerent si také může navolit inzerci na jednotlivých stanicích dle svého výběru.

Novinkou v obchodní nabídce je balíček Atsmart, který zahrnuje všechny formy inzerce – klasický reklamní spot, sponzoring a speciální projekty. Jeho prostřednictvím lze oslovit diváky všech 36 stanic, které Atmedia zastupuje.