Logo českých olympioniků pro Rio zdobí Zátopek

Hlavním symbolem české účasti na letní olympiádě v Riu de Janeiro bude slavný běžec.

Nové logo Českého olympijského výboru

Nové logo Českého olympijského výboru

Logo Českého olympijského týmu a dresy českých olympioniků pro letní olympiádu, která proběhne v Riu de Janeiro od 5. do 21. srpna 2016, inspiroval český běžec Emil Zátopek. Na něj se zaměří i další aktivity Českého olympijského výboru. Výbor to oznámil na dnešní tiskové konferenci [viz videopřenos přes Periscope]. „Hledali jsme osobnost, která by spojila vrcholové, amatérské i neorganizované sportovce a je schopna oslovit širokou veřejnost i odborníky,“ podotkl předseda ČOV Jiří Kejval

Logo zpracoval akademický malíř Milan Jaroš podle „námětu“ samotného Zátopka. „Všiml jsem si, že když se Zátopek podepisoval fanouškům, někdy k podpisu přikreslil dvě postavičky – sebe a paní Dany s oštěpem v ruce. Postavičky jsou sice minimalistické, ale přesto tak výrazné, že jsem měl hned jasno,“ říká Jaroš, který Zátopkova panáčka zpracoval jako grafický motiv (zmiňovaná oštěpařka Dana Zátopková byla manželkou slavného běžce). Jaroš podle svých slov změnil oproti originálu jen jednu věc - výraz v panáčkově tváři. „Původně se totiž originální Zátopkův panáček nesmál. A my chceme, aby z motivu byla naopak cítit radost,“ doplnil Jaroš. Sám Zátopek kdysi řekl, že mu nebylo dáno se při běhu usmívat. „Dosud se vždy v olympijských letech sportovci nechali inspirovat umělci, ať už Františkem Kupkou nebo Alfonsem Muchou. Pro rok 2016 se naopak umělci inspirují sportovcem,“ tvrdí Kejval.

Oblečení pro český olympijský tým v Riu opět vyrobí oděvní firma Alpine Pro. Tyto kolekce připravuje od roku 2010. Motiv olympijské kolekce vychází ze Zátopkova triumfu v Helsinkách v roce 1952, kdy získal tři zlaté medaile. „Oblečení bude v prodeji od května 2016,“ přiblížil Václav Hrbek, spolumajitel a ředitel realizace Alpine Pro.

Triko českých sportovců pro letní olympiádu v Rio de Janeiru

Triko českých sportovců pro letní olympiádu v Rio de Janeiru

Český olympijský výbor věnoval Zátopkovi pozornost i ve svých dalších aktivitách. Konkrétně vydal v těchto dnech vlastním nákladem první ucelený Zátopkův životopis od Pavla Kosatíka Emil běžec a koprodukoval spolu s Českou televizí dokumentární film režiséra Davida Ondříčka, zachycující nejslavnější momenty Zátopkovy sportovní kariéry i jeho odkaz současné atletické špičce. „Film bude zaměřen i na mezinárodní publikum a bude mít premiéru v rámci oficiálního programu olympijských her v Riu,“ uvedl Ondříček. „Naším cílem je, aby se sport jako téma dostal k co nejširší veřejnosti. Díky knize a dokumentu se dostaneme k jiným skupinám než sportovním fanouškům,“ doufá marketingový ředitel výboru Marek Tesař.

Pro školy je určena soutěž Sazka Olympijský víceboj, v jejímž rámci mohou žáci mimo jiné kreslit obrázky na téma Běh nás baví se vzkazy pro olympioniky. Ty nejlepší výkresy poletí v srpnu do Ria s českou výpravou. Ambasadorem Sazka olympijského víceboje je krasobruslař Tomáš Verner.