V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Nově loni klesl zisk i výnosy, je pod úrovní roku 2007. Přesto dál drží celou CME

Superšéf Novy Adrian Sarbu na základě příznivějších výsledků posledního čtvrtletí 2010 přivítal „konec krize v našem regionu“.

Adrian Sarbu. Repro: cetv-net.com

Adrian Sarbu. Repro: cetv-net.com

Nejsledovanější tuzemské komerční televizi Nova se v roce 2010 nepodařilo vrátit k růstu. Už druhý rok po sobě tak její výnosy i provozní zisk meziročně klesly, byť loni mírněji, než rok předtím.

Nova – přesněji řečeno české aktivity jejího vlastníka, bermudské Central European Media Enterprises (CME) – v oblasti televizního vysílání, loni zaznamenala čisté výnosy ve výši 265 milionů dolarů (cca 4,8 miliardy Kč) a provozní zisk před odpisy (OIBDA) ve výši 122,8 milionu dolarů (cca 2,2 miliardy Kč). To značí meziroční pokles o 2 %, respektive o 6 %.

Hospodaření Novy tak i loni zůstalo pod úrovní roku 2007.

Přesto je česká Nova pro mediální skupinu CME zdaleka nejvýkonnější jak z pohledu čistých výnosů, tak provozního zisku. Na celkových výnosech skupiny se podílí zhruba z jedné třetiny, na provozním zisku z víc než dvou třetin.

Kromě Česka bylo loni pro CME provozně ziskové Rumunsko, Slovinsko a Chorvatsko. Naopak ve ztrátě skončily operace v Bulharsku a Slovensku a divize nových médií i produkce pořadů.

Vlastník Novy čisté tržby za loňský rok zvýšil, o 8 % na 737,1 milionu dolarů (cca 13,2 miliardy Kč), provozní zisk OIBDA ale klesl o 7 % na 107,3 milionu dolarů (asi 1,9 miliardy Kč).

Celoročně je CME i v čistém zisku 100,2 milionu dolarů (asi 1,8 miliardy Kč). V roce 2009 měla firma čistou ztrátu 97,2 milionu dolarů. K meziročnímu růstu značně přispěl akvizice ziskové bTV v Bulharsku v prosinci 2009 a prodej ztrátových aktivit na Ukrajině loni v dubnu.

Oživení ve čtvrtém kvartálu

V poslední čtvrtletí 2010 CME hospodařila s lepšími výsledky, než se čekalo. Čisté tržby meziročně vzrostly o 10 % procenta na 257,4 milionu dolarů (asi 4,6 miliardy Kč), provozní zisk před odpisy se zvýšil o 46 procenta na 64,8 milionu dolarů (téměř 1,2 miliardy Kč).

„Tržby a provozní zisk OIBDA se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšily v důsledku restrukturalizace našich vysílacích aktivit a také díky tomu, že na některých trzích začalo oživení,“ sdělil k výsledkům CME její šéf Adrian Sarbu. Podle jeho slov k investorům výsledky poslední loňského kvartálu „ukazují konec krize v našem regionu“.

Česká Nova v posledním kvartálu 2010 své čisté výnosy zvýšit nedokázala, meziročně poklesly z 92,8 na 91,9 milionů dolarů. Provozní zisk před odpisy nicméně mírně rostl, z 47,8 milionu dolarů na 48,4 milionu.

CME působí v oblasti médií a zábavy v šesti zemích střední a východní Evropy. Televizní stanice má v

  • Bulharsku (bTV, bTV Cinema, bTV Comedy, Pro.bg a Ring.bg),
  • Chorvatsku (Nova TV),
  • Česku (TV Nova, Nova Cinema, Nova Sport a MTV Czech),
  • Rumunsku (PRO TV, PRO TV International, Acasa, PRO Cinema, Sport.ro a MTV Romania),
  • na Slovensku (TV Markíza a Doma)
  • a ve Slovinsku (POP TV, Kanal A a POP Brio).

Akcie CME se obchodují na americkém trhu Nasdaq a na pražské burze. Část jich drží americká mediální společnost Time Warner.