V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Mediální firmu redaktorů ze Sme ovládnou vlastníci Esetu

Většinu ve vznikajícím slovenském vydavatelství získají za klíčový vklad 1 milion eur majitelé antivirové společnosti.

První výtisky nezávislých novin N. Repro: projekt-n.sk

První výtisky nezávislých novin N. Repro: projekt-n.sk

Bývalí redaktoři slovenského deníku Sme založí v rámci svého Projektu N vlastní tištěný list. Oznámili to dnes v dopise příznivcům. Vydávat ho bude nově vzniklá firma N Press, kterou z většiny ovládnou spolumajitelé slovenské antivirové společnosti Eset. Maroš Grund, Rudolf Hrubý, Richard Marko, Peter Paško, Miroslav Trnka a Anton Zajac vstoupí do N Pressu jako investoři, tím ovládnou nadpoloviční podíl. Do firmy vloží přes 1 milion eur (asi 28 milionů Kč), transakce by měla proběhnout do třiceti dní.

„Vstup do Projektu N nepovažujeme za nákup obsahu, z naší strany jsme s to absolutně garantovat nezávislost redakce. Věříme, že redakce Projektu N vybuduje silné, významné a nezávislé zpravodajské médium,“ prohlásila šestice spolumajitelů Esetu.

„I když naším hlavním cílem je vybudování silného denního zpravodajského portálu, aspoň v úvodu ho chceme podpořit i tištěnou verzí, která by se měla objevit na přelomu ledna a února,“ uvedl bývalý šéfredaktor Sme Matúš Kostolný, který bude šéfredaktorem nového deníku. Ředitelem vydavatelství N Press je Lukáš Fila. Tým bude čítat 46 lidí, většině momentálně dobíhá výpověď ve Sme.

Nový projekt má žít také z předplatného. Abonentů má přes 3.000, oznámil dnes Kostolný. Půlroční předplatné webu má stojí 29 eur (asi 800 Kč), kombinace webu a papíru pak 69 eur (přes 1.900 Kč). Původně zvažovala vydávání buď deníku, nebo týdeníku.

Na projektu se má podílet i North Base Media, americký investiční fond řízený bývalý šéfredaktorem The Wall Street Journal a Washington Post Marcusem Brauchlim a Sašou Vučinićem, spoluzakladatelem srbského rádia B92 a Media Development Investment Fund. Projektu N poskytne podporu v oblasti nových digitálních technologií.

Ze Sme odešli kvůli Pentě

Několik desítek redaktorů listu Sme, tedy značná část redakce, podalo na podzim výpověď kvůli tomu, že se investiční skupina Penta stala finančním partnerem společnosti Namav, nového spolumajitele listu Sme. Manažerský vliv ve vydavatelství Petit Press, které vydává list Sme a další tituly, si ale udrží jeho druhý dosavadní akcionář, společnost PSIS.