Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Nově klesly tržby meziročně o čtvrtinu, CME spoléhá na injekci od Warneru

Skupina CME utržila v Česku, kde provozuje televizi Nova, za letošní třetí čtvrtletí 39 milionů dolarů (zhruba 736 milionů Kč), což je oproti 52 milionům za téže období loňska meziročně o 24 % méně. Za kvartál se přitom propadla do provozní ztráty téměř 4 miliony dolarů (zhruba 70 milionů Kč), oproti provoznímu zisku kolem 11 milionů dolarů v třetím kvartálu loňska.

Z pohledu tržeb se tak potvrzuje, že letošní nová, drastická obchodní politika srazila kdysi nejvýkonnější českou pobočku CME na druhé místo za Rumunsko. Ze šesti zemí, kde CME působí, jsou ve třetím kvartálu ziskové jen drobnější operace v Bulharsku a Chorvatsku - jejich provozní zisk sotva z poloviny pokryje ztrátu generovanou operacemi v Česku.

Výsledky dnes zveřejnila mateřská CME.

„Spolu s Christophem pokládáme současné výsledky za nepřijatelné. Proto od našeho nástupu do vedení CME před několika týdny, věnujeme veškeré své úsilí k řešení hlavních důvodů těchto finančních výsledků a provádíme změny, abychom je do budoucna zlepšili,“ uvedl Michael Del Nin, jeden ze dvou čerstvých generálních ředitelů CME.

„Prioritou je zlepšení finančních výsledků v České republice. Jsme přesvědčeni, že obnovení našich vztahů s mediálními agenturami a klienty při zachování cenového navýšení dosaženého během tohoto roku je zásadním krokem k posílení našeho postavení na tomto trhu,“ dodal Christoph Mainusch, druhý z generálních ředitelů skupiny.

Výsledky CME za 3. čtvrtletí 2013. Zdroj: CME

Výsledky CME za 3. čtvrtletí 2013. Zdroj: CME

Výsledky CME za 2. čtvrtletí 2013. Zdroj: CME

Výsledky CME za 2. čtvrtletí 2013. Zdroj: CME

Kvartální a dosavadní roční výsledky celé CME. Zdroj: CME

Kvartální a dosavadní roční výsledky celé CME. Zdroj: CME

Čtvrtletní a pololetní výsledky celé CME. Zdroj: CME

Čtvrtletní a pololetní výsledky celé CME. Zdroj: CME

Nové vedení, které přišlo po srpnovém odchodu dlouholetého prezidenta skupiny Adriana Sarbu, nečeká, že se letos hospodaření zlepší. Soudí tak podle vlažného zájmu inzerentů v říjnu, který každoročně startuje nejsilnější, poslední kvartál.

„Původně jsme očekávali, že spotřeba GRPs inzerenty v České republice se během letošního podzimu vrátí na úroveň odpovídající stejnému období v roce 2012. Vezmeme-li v úvahu stávající výši podepsaných závazných objednávek, pokračující oslabení poptávky po GRPs od inzerentů během měsíce října, kdy se plně rozbíhá podzimní sezóna a aktuální zpětnou vazbu od inzerentů i mediálních agentur, již nepředpokládáme, že k tomu trendu dojde,“ uvedla CME.

To se má odrazit na celoročním hospodaření - letošní výnosy skupina odhaduje kolem 650 milionů dolarů, provozní ztrátu pak mezi 30 a 40 miliony dolarů.

Ve skupině se proto výrazně šetří: „Nadále podnikáme kroky k udržení výše peněžních prostředků, včetně cílených úspor našich provozních nákladů díky projektům na optimalizaci nákladů a restrukturalizaci, odkladu plateb programových závazků a investičních výdajů a odklad či rušení některý projektů ve fázi vývoje.“

I tak má v peněžním toku koncem roku chybět zhruba 140 milionů dolarů. „S ohledem na očekávanou negativní výši volného peněžní toku za rok 2013, budeme potřebovat dodatečnou kapitálovou investici. Proto v současné době posuzujeme všechny nám dostupné možnosti, včetně úpisu akcií a dluhového financování, prodeje aktiv a projednání prodloužení splatností našich závazků s řadou našich významných dodavatelů.“

Nalít peníze do CME má koncern Time Warner, poloviční vlastník, který firmu v podstatě ovládl a dosadil už své vedení. „V tomto ohledu v současnosti jednáme s Time Warner o případné kapitálové transakci, včetně dluhového financování, za účelem zlepšení naší likvidity. Tyto jednání jsou zatím předběžná a v tuto chvíli nelze s jistotou odhadnout jejich výsledek. Jestliže nebudeme schopni zajistit dodatečné financování, nebudeme schopni dostát našich dluhových závazků a financovat naši provozní činnost po nějakou dobu během následujících dvanácti měsíců.“