V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Novinářská cena 2012: nejlépe investigovali Blažek a reportérky ČT, nejlepší komentář měl Šídlo

Markéta Dobiášová a Aneta Snopová z České televize. Foto: Richard Rameš

Markéta Dobiášová a Aneta Snopová z České televize. Foto: Richard Rameš

Redaktoři a přispěvatelé z Hospodářských novin, České televize, Českého rozhlasu a Forbesu převzali ve středu večer v klubu Element na pražském Smíchově ocenění v soutěži Novinářská cena 2012, kterou opět uspořádala Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s českou pobočkou amerického internetového gigantu Google.

Kvůli partnerovi se udělovaly i ceny za internetové počiny. Cenu Googlu za inovativní profesionální online žurnalistiku převzal tým iHNed.cz (Petr Kočí, Adam Javůrek, Štěpán Horn, Jan Boček) za projekt datové žurnalistiky, cenu Googlu za inovativní občanskou online žurnalistiku pak získal kolektiv autorů projektu Demagog.cz, který ověřuje pravdivost výroků českých politiků v televizních debatách

Česko-slovenskou cenu veřejnosti si odnesl redaktor deníku Právo Jindřich Ginter, jehož sérii článků o kšeftování s dluhy podpořilo v online hlasování celkem 6210 Čechů a Slováků.

Porota, která posuzovala kreslenou žurnalistiku, se rozhodla udělit i mimořádnou cenu za výjimečný přínos, kterou in memoriam získal loni zesnulý Vladimír Jiránek. Ocenění za něj převzal jeho nevlastní syn Radek Tomas, který dokončuje film, jenž kreslíř v loňském roce připravoval.

Pořádající nadace v květnu vydá sborník všech nominovaných prací ve formátu pro tablety. Z přihlášených karikatur také vznikne výstava No Comment, jež se představí v květnu v Bratislavě a na podzim i v Praze.

PŘEHLED VÍTĚZŮ A ZDŮVODNĚNÍ POROT

Nejlepší rozhovor - psaná žurnalistika:
Petr Vavrouška: Palach je můj osud (Reflex)
V rozhovoru s Agnieszkou Holland se setkal zkušený a zasvěcený autor s osobností, která je svým životním příběhem i dílem spojena se zlomovými událostmi nejnovějších československých dějin. Autor dává zpovídané prostor k vyjádření, citlivě ji vede k podstatě věci a odhaluje její hlubokou lidskost.

Nejlepší reportáž - psaná žurnalistika:
Josef Pazderka: Nikdo vás nepotřebuje (Revolver Revue)
V českém prostředí jde o nebývalý počin, který vyniká svou hloubkou, rozsahem i podrobnou rešerší. Na zevrubném popisu průběhu i následků událostí v Beslanu autor ukazuje nejen tragédii samotnou, ale i širší souvislosti politické, společenské a lidské. Čtenářům předkládá mnoho v Česku dosud nepublikovaných faktů.

Nejlepší komentář - psaná žurnalistika:
Jindřich Šídlo: Kam Petr Nečas v neděli určitě nepojede, i když by měl (Hospodářské noviny)
Porota oceňuje široký rozsah stylů v autorových textech, jejich odvážnost, vtipný nádech a sebeironii. Jindřich Šídlo velmi dobře volí a modifikuje dikci podle tématu a v komentářích jde i do poloh, o nichž ví, že nebudou populární. Nebojí se otevírat kontroverzní témata, bez servítků jde k jádru věci a se sarkasmem přistupuje ke všem stranám, včetně té vlastní.

Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek - psaná žurnalistika:
Vojtěch Blažek: série příspěvků na téma Pozemkový fond (Hospodářské noviny)
Série poskytuje systematický a detailní pohled na manipulaci úřadu a dlouhodobé zneužívání pravomocí jeho zástupců. Vytrvalá a důsledná investigativní práce autora vedla nakonec k personálním změnám ve vedení úřadu, k rezignaci ředitele.

Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikatura - psaná žurnalistika:
Jozef Gertli - Danglár: série ilustrací (Forbes)
Za přesnost kresby ve vztahu k aktuálnímu tématu.

Nejlepší rozhovor, beseda nebo diskuse - audiovizuální žurnalistika:
Martin Veselovský, Petr Dudek: rozhovor s Václavem Sloupem, radním Karlovarského kraje a bývalým členem Pohraniční stráže (Český rozhlas 1 – Radiožurnál)
Důsledně a rázně vedený rozhovor na dobře vybrané téma, jež reflektuje ožehavý problém nástupu komunistů do vedení krajů. Porota oceňuje důkladnou přípravu a sveřepost redaktorů při kladení otázek.

Nejlepší reportáž - audiovizuální žurnalistika:
Josef Pazderka: Somálsko mezi boji a hladomory (Česká televize)
Autor přinesl nadčasovou a velmi komplexní zprávu o situaci v krizové oblasti světa. Porota oceňuje lidskou a profesní odvahu zúčastnit se s kamerou válečných dějů a přinést svědectví o utrpení civilního obyvatelstva.

Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek - audiovizuální žurnalistika:
Markéta Dobiášová, Aneta Snopová: Letadla CASA (Česká televize)
Vysoce autentický, časosběrný příspěvek analyzuje společensky závažné téma do značné hloubky. Autorky si dokázaly udržet odstup od tématu a vyhnuly se černobílému pohledu. Prokázaly také velkou míru profesionality v rozhovorech s respondenty, jež vyústila i v dramatický zvrat ve výpovědi klíčového svědka při konfrontaci s předloženými fakty.

Cena Googlu za inovativní občanskou online žurnalistiku:
kolektiv autorů: Škoda rány, která padne vedle (Demagog.cz)
Projekt Demagog.cz si vzal na bedra nelehkou úlohu poukázat na lži politiků a vnesl tím fakta do prostoru politických debat, kde dosud vládly emoce. Porota oceňuje propojení různých typů moderních technologií v tomto projektu.

Cena Googlu za inovativní profesionální online žurnalistiku:
projekt datové žurnalistiky (iHNed.cz)
Porota oceňuje odvahu pustit se do dlouhodobého a rozsáhlého projektu datové žurnalistiky, pomocí kterého se podařilo odhalit důležité společenské kauzy. Jedná se o profesionální a v České republice dosud málo využívané propojování informací z veřejných zdrojů při aktivním využití práva na informace.

Vítěz Česko-slovenské ceny veřejnosti:
Jindřich Ginter: Kupčení se složenkami je v pořádku, tvrdí advokáti (Právo)
Ocenění se uděluje za příspěvek, který měl za poslední rok největší společenský dopad, nebo zásadně přispěl k posílení práv občanů. Vítězný příspěvek vybrala česká a slovenská veřejnost v online hlasování. Vybírala z celkem 10 příspěvků, které nominovaly rady soutěže Novinářská cena 2012 v Česku a na Slovensku na základě doporučení odborných porot. Vítězný příspěvek získal 6210 hlasů.

Mimořádná cena za výjimečný přínos pro kreslenou žurnalistiku:
Vladimír Jiránek (in memoriam)