Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Novinářské křepelky mají Kaliba a Koutník

  • ČTK
  • 22. 05. 2014 11:21

Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2013 dnes v Havlíčkově Brodě získal Martin Veselovský. Oborná porota v čele s Martinou Riebauerovou ho ocenila za bezkonkurenční úroveň rozhovorů v Dvaceti minutách Radiožurnálu a dlouhodobě vysokou kvalitu moderování v pořadu Události, komentáře České televize.

Martin Veselovský z ČT odešel a bude dělat internetová videa pro Economii. Foto: Economia

Martin Veselovský z ČT odešel a bude dělat internetová videa pro Economii. Foto: Economia

Držiteli Novinářské křepelky, ceny pro novináře do 33 let věku, se stali Jan Kaliba z Českého rozhlasu a Ondřej Koutník z Lidových novin. Kaliba podle Hájkové oslovil porotu mimořádnou schopností hledat v životech sportovců lidský rozměr. Koutník byl oceněn za kvalitní práci se zdroji, vyhledávání nových témat a jejich odvážné zpracování.

Jan Kaliba. Foto: osobní archiv Jana Kaliby

Jan Kaliba. Foto: osobní archiv Jana Kaliby

Ondřej Koutník. Repro: twitter.com/ondkout

Ondřej Koutník. Repro: twitter.com/ondkout

Letos podruhé udělila porota také Cenu Opus Vitae. Za celoživotní noblesní komentátorskou a reportérskou činnost, glosující zejména nelehký rozvoj Evropské unie a také našeho místa v ní, ji dostal Zdeněk Velíšek.

Novinářské ceny uděluje správní rada nadace na návrh odborné poroty, v níž vedle Riebauerové letos zasedli Jan Bumba, Daniela Drtinová, Jan Šmíd, Michal Komárek, politologové Jiří Pehe a Lukáš Jelínek, Libor Dvořák a Jaroslav Spurný. Hlavní novinářskou cenu nadace dotuje 50.000 Kč. S Novinářskými křepelkami, které předává město Havlíčkův Brod a kraj Vysočina, je spojena symbolická částka 3.333 Kč.

Nadace rozhoduje o výročních cenách za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Novinářskou cenu udělila popatnácté, od roku 2000 v Havlíčkově Brodě.