Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Novinářskou cenu Borovského má Tomáš Němeček. Křepelky Daniela Vrbová a Kamil Fila

  • ČTK
  • 23. 05. 2013 10:27
Tomáš Němeček (vpravo) získal v únoru 2005 Cenu Ferdinanda Peroutky. Foto: ČTK/Doležal Michal

Tomáš Němeček (vpravo) získal v únoru 2005 Cenu Ferdinanda Peroutky, spolu s Josefem Klímou a Jiřím Hanákem. Foto: ČTK/Doležal Michal

Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2012 získal Tomáš Němeček z Lidových novin. Porota v čele s Martinou Riebauerovou ho ocenila za objevné články o právu a s nadhledem psané komentáře. ČTK to oznámila Helena Hájková z pořádající Nadace Český literární fond. Prestižní ceny budou předány dnes ve 14.00 v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě.

Držiteli Novinářské křepelky, ceny pro novináře do 33 let věku, se stali Daniela Vrbová z Českého rozhlasu a Kamil Fila z Respektu. „Vrbová přesvědčila porotu vysoce profesionální a zároveň velmi invenční několikaletou prací především na stanici Český rozhlas 6, Fila byl oceněn za hluboký pohled na to, co vidíme na stříbrném plátně,“ uvedla Hájková.

Letos poprvé udělila nadace také Cenu Opus Vitae za dosavadní novinářskou činnost. Za ryzí novinařinu, obdivuhodný rozhled a životní nezmarství se jejím držitelem stal Jan Petránek.

Novinářské ceny uděluje správní rada nadace na návrh odborné poroty, v níž vedle Riebauerové letos zasedli Daniela Drtinová, Miroslav Konvalina, Jaroslav Spurný, Jan Šmíd, Jiří Pehe, Michal Komárek, Lukáš Jelínek a Libor Dvořák. Hlavní novinářskou cenu nadace dotuje 50.000 Kč. S Novinářskými křepelkami, které předává město Havlíčkův Brod a kraj Vysočina, je spojena symbolická částka 3.333 Kč.

Nadace rozhoduje o výročních cenách za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Novinářskou cenu udělila pošestnácté, od roku 2000 v Havlíčkově Brodě.