Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Borovského cenu získala Klímová z MF Dnes. Křepelky mají Kalenský z Týdne a Valášková z HN

  • ČTK
  • 24. 05. 2012 14:23

Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2011 dnes v Havlíčkově Brodě získala Jana Klímová z deníku Mladá fronta Dnes. Porota v čele s Martinou Riebauerovou ji ocenila za precizní ekonomickou investigativní žurnalistiku a trpělivé rozplétání sítě vztahů v českém byznysu. ČTK to oznámila Helena Hájková z pořádající Nadace Český literární fond.

Držiteli Novinářské křepelky, ceny pro novináře do 33 let věku, se stali Jakub Kalenský z časopisu Týden a Marie Valášková z Hospodářských novin. „Kalenský zaujal porotu přístupem k profesi a novinářskou odvahou, Valášková byla oceněna za vytrvalou zvídavost a investigaci,“ uvedla Hájková.

Novinářské ceny uděluje správní rada nadace na návrh odborné poroty, v níž vedle Riebauerové letos zasedli Daniela Drtinová, Blahoslav Hruška, Miroslav Konvalina, Jaroslav Spurný a Jan Šmíd. Hlavní novinářskou cenu nadace dotuje 50 tisíc Kč. S Novinářskými křepelkami, které předává město Havlíčkův Brod a kraj Vysočina, je spojena symbolická částka 3333 Kč.

Nadace rozhoduje o výročních cenách za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Novinářskou cenu udělila popatnácté, od roku 2000 v Havlíčkově Brodě.