Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Novinky.cz, iDnes.cz, iHNed.cz, Deník.cz a Lidovky.cz nedostupné po útoku hackerů

Redakce předních zpravodajských webů nouzově využívají jako alternativní platformu pro publikování síť Facebook.

Některé české zpravodajské servery čelí dnes od rána útoku hackerů. Přetížení způsobuje nedostupnost stránek. Nefungují například iDnes.cz, iHned.cz a Novinky.cz. Servery o problémech informují na svých facebookových stránkách. „Redakce nyní bude mimořádně zveřejňovat texty zde na facebookovém profilu,“ uvedl na sociální síti iDnes.cz.

Na některé weby se nedalo dostat vůbec, iDnes.cz například zobrazil hlavní stránku, ale otevřít jednotlivé články už nešlo. Výpadky mají Novinky.cz, Lidovky.cz, zaznamenal je také Deník.cz.

Weby začaly mít problémy po půl deváté ráno. „Server iDnes.cz bojuje s cíleným útokem hackerů. Ti v 8.30 zahájili takzvaný D Dos útok a zahltili kapacitu serverů. Je to poprvé v historii iDnes.cz, kdy byl jejich útok úspěšný,“ uvedlo vedení serveru vydavatelství Mafra.

Distribuovaný útok (D DoS) je způsob jak vyřadit server z provozu tím, že čelí vysokému počtu požadavků z více míst. „Počítače posílají nesmyslné požadavky, které zahlcují naše servery. Lidé se tak nemohou dostat na naše stránky,“ přiblížil programátor iDnes.cz Ivo Škola.

Není to porvé, co iDnes.cz čelí podobnému útoku. Poslední pokus se podle Školy uskutečnil nedávno. Vůbec poprvé jsou však hackeři úspěšní. „IT odborníci iDnes.cz na zprovoznění serveru pracují, jak se útoku budou bránit však z taktických důvodů nezveřejní,“ uvedla Mafra.

„Důvodem byl pravděpodobně distribuovaný útok na naší infrastrukturu,“ uvedl podobně Martin Mesršmíd, který ve vydavatelství Economia (HN, iHNed.cz) zodpovídá za nové technologie. „Jde o DDoS útok,“ doplnil i on.