V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Noviny i kreslíři vzdávají hold zavražděným kolegům z Paříže

Vražedný útok na redakci Charlie Hebdo vzbudil projevy solidarity.

Jedna po druhé se začaly rojit kresby reagující na středeční útok ozbrojené trojice na redakci týdeníku Charlie Hebdo, jehož zbraněmi byly tužka, barvy a papír. Hold svým kolegům z Paříže a jejich odkazu vzdávají po světě jak kreslíři (včetně slovenského Shootyho), tak nejrůznější periodika ve svých aktuálních vydáních. Některé tituly naopak korigují obrazový materiál rozostřením.

Reakce přirozeně nejvíc rezonují ve francouzském tisku.

20 Minutes z 8. ledna 2015

20 Minutes z 8. ledna 2015. Foto: Emmanuel Coblence

Libération z 8. ledna 2015

Libération z 8. ledna 2015. Foto: Emmanuel Coblence

Les Echos z 8. ledna 2015

Les Echos z 8. ledna 2015. Foto: Emmanuel Coblence

Le Figaro z 8. ledna 2015

Le Figaro z 8. ledna 2015. Foto: Emmanuel Coblence

České listy zůstaly zdrženlivé.

Podobně se velké americké deníky rozhodly dnes neotisknout karikatury proroka Mohameda z francouzského týdeníku. Většinou to zdůvodňují ohledem na náboženské přesvědčení občanů. Nezveřejnila je ani největší americká zpravodajská agentura Associated Press (AP), podle níž zveřejňování obrazu Proroka není v souladu s její politikou.

Mluvčí AP Paul Colford sdělil webu The Daily Beast, že na žádné z fotografií, které AP k útoku vydala, nejsou karikatury Mohameda. Vyřazena byla tedy i fotografie vedoucího vydání týdeníku Stéphana Charbonniera, který je mezi mrtvými a na fotografii držel vydání s karikaturou Proroka na titulní straně. „Už několik let se držíme politiky nešířit provokativní snímky,“ řekl Colford.

Ke zveřejnění se neodhodlal ani The New York Times. Jeho mluvčí Danielle Rhoades Haová to vysvětlila tím, že se „šéfredaktoři po pečlivé úvaze dohodli, že k pochopení (středečních) událostí čtenářům postačí popis karikatur“.

Šéfredaktor deníku Philadelphia Inquirer prohlásil, že jeho list karikatury nezveřejní v žádném případě, protože nemá v úmyslu urazit miliony muslimů. Také tento list se domnívá, že slovní popis událostí je dostačující.

Deník The Wall Street Journal otiskl karikatury, na nichž francouzský týdeník zesměšňuje jednotlivá náboženství včetně islámu, ale na žádném z nich nebyl Mohamed. „Naši reportéři jsou oddáni šíření zpráv a vysvětlování souvislostí. V tom budeme pokračovat bez ohledu na dnešní (středeční) hrůzné události. Každý den se hlásíme k ústřední hodnotě svobody tisku,“ sdělil ve středu šéfredaktor WSJ Gerard Baker.

Středeční útok v Paříži natočili svědci. Jeden z útočníků před budovou redakce volal „Zabili jsme Charlie Hebdo, pomstili jsme proroka Mohameda“. Muslimové považují zpodobňování svého Proroka za hřích. Radikálové mezi nimi už dříve týdeníku hrozili. Svět obletěla solidární akce v podobě hesla Je suis Charlie. Logo se objevilo v mnoha jazycích včetně češtiny.