Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Bulvár Extra.cz zavádí etické desatero

Šéfredaktor Extra.cz Pavel Novotný a jeho bývalá zástupkyně Agáta Hanychová. Foto: Ivo Kahún

Šéfredaktor Extra.cz Pavel Novotný a jeho bývalá zástupkyně Agáta Hanychová. Foto: Ivo Kahún

Bulvární web Extra.cz vedený šéfredaktorem Pavlem Novotným vydal soubor pravidel, v němž se zavazuje nelhat, chránit děti a nezletilé, řádně označovat inzerci či správně uvádět zdroje, z nichž cituje. Zveřejněním etického desatera se snaží změnit vnímání bulváru, který podle Novotného a jeho týmu není v Česku není narozdíl od zahraničí považován za relevantní médium.

„Není to tak, že bychom dříve nedodržovali etické zásady - považujeme to při naší práci za naprosto normální věc, ale útoky, které na adresu bulváru jednou za čas zazní, nás utvrdily v tom, že mnoho lidí bulvár stále vnímá jako snůšku lží a výmyslů, které nás napadnou cestou na oběd a my je pak publikujeme bez ověření faktů,“ uvedl Novotný, který se letos dostal do povědomí veřejnosti jako hlavní postava dokumentu Víta Klusáka Dělníci bulváru a také jako zosobnění tuzemského bulváru coby frekventovaný respondent tzv. seriózních médií po sebevraždě Ivety Bartošové.

„V zahraničí je přitom bulvár považován za standardní médium, které má pro čtenáře jasný přínos v tom, že dokáže otevřít a zmedializovat důležité kauzy, které by v takzvaně seriózních médiích neměly šanci dostat prostor. Nejsou mu ale cizí ani celospolečensky významná témata jako politika nebo byznys,“ dodává. „U nás i ve všech západních zemích navíc vyšší čtenost bulváru oproti ostatním médiím ukazuje, že lidé mají o podobný druh zpráv největší zájem.“

Etický kodex má už déle také největší vydavatel bulváru v Česku, firma Czech News Center (bývalý Ringier Axel Springer CZ). Jeho plné znění ale není veřejně k dispozici, na webu pouze uvádí, že každý jeho zaměstnanec se k jeho dodržování zavazuje podpisem pracovní smlouvy.

ETICKÉ DESATERO EXTRA.CZ

  1. Nepíšeme lži. Pakliže přesto uvedeme nepravdivou informaci, tak vše co nejrychleji uvedeme na pravou míru a za chybu se omluvíme.
  2. Chráníme děti a nezletilé. Pakliže v některých kauzách hrozí, že bychom naším počínáním mohli poškodit zúčastněné děti a nezletilé, postupujeme směrem k nim co nejohleduplněji a to tak, aby jim nebyla způsobená žádná újma.
  3. Nepodporujeme zdraví závadné trendy. Extra.cz nikdy nebude pozitivně psát o módních ani jiných trendech, které podle lékařů nebo odborníků mohou poškodit zdraví.
  4. Jsme korektní. Když někoho kritizujeme, tak je to vždy jen za jeho konkrétní chování, nikdy to není na základě jeho rasové, státní nebo jiné příslušnosti. Výjimku tvoří texty zjevně psané v nadsázce a ironii.
  5. Inzerce je u nás vždy označená.
  6. Když citujeme nebo přebíráme informace z jiného média, tak původní zdroj vždy uvedeme v textu, i kdyby zdrojované médium bylo sebekonkurenčnější.
  7. Důsledně chráníme své zdroje, i kdyby nám z toho měly vzniknout nepříjemnosti.
  8. Při tvorbě našich článků postupujeme vždy na základě obecných etických pravidel.
  9. Vždy budeme hájit svobodu jednotlivce, svobodu vyjadřování a svobodu médií.
  10. Na prvním místě je u nás vždy a za každou cenu čtenář, tomu sloužíme a zodpovídáme se!