Nový deník hlásí 35 redaktorů, převezme 067.cz

Chystaný internetový Nový deník plánuje odstartovat 28. října, už nyní si nicméně zajistil první várku předplatitelů. Budou to dosavadní abonenti placeného internetového týdeníku 067.cz, který provozuje pražská firma 067 Petra KoubskéhoMichala Tomáše. Právě předplatitele a také veškerý obsah magazínu 067.cz převezme Nový deník, poslední číslo 067 vyjde 26. října. „Současných a minulých předplatitelů je asi tisíc. Dostanou různě odstupňované nabídky předplatného Nového deníku v závislosti na tom, kolik předplatného 067 jim zbývá,“ přiblížil Médiáři publicista Koubský, který do Nového deníku přejde jako redaktor pro vědu a techniku. Převést si chce i řadu dopisovatelů 067 a v určité formě zachovat také newsletter Týden podle 067, který je k dispozici zdarma. Kolik za předplatitelskou bázi 067 Nový deník zaplatil, Koubský neuvedl: „Obě strany se dohodly, že finanční údaje nebudou sdělovat.“

Magazín 067 startoval před pěti lety, za první rok nabral od 740 předplatitelů celkem 666.000 Kč. Existující předplatné 067, která trvají déle než do 28. října, přejdou v abonmá Nového deníku a jako bonus se prodlouží o tři měsíce. Samotný magazín 067 už nelze předplatit, naopak od 12. září má být k dispozici možnost předplácet si Nový deník. Ten hodlá stavět primárně na online verzi, s tištěnou chce přijít až začátkem příštího roku. „Tištěnou verzi začneme vydávat na začátku roku 2019. Protože je tisk velice nákladný, pustíme se do něj, když pro něj seženeme dostatečný počet předplatitelů,“ uvádí vydavatelství v čele s Jánem Simkaničem, „objednání předplatného bude možné během speciálního crowdfundingu.“

Redakce chystaného titulu, který mají zprvu financovat mecenáši, dosud narostla na počet 35 lidí. Vedle Koubského je čerstvým přírůstkem publicistka Jana Ciglerová, která už přispěla první textem. Mezi dalšími jsou zástupce šéfredaktora deníku Sport Pavel ProcházkaEliška Bártová HradilkováHlídacího psa či dosavadní komentátorka a moderátorka Radiožurnálu Marie Bastlová (bude přispívat externě). Marketingem Nového deníku se zabývá Tereza HarmatováDeníku.

Jak Nový deník představil další lidi

Eliška Hradilková Bártová

V Novém deníku bude pracovat jako investigativní reportérka. V této roli působila postupně v týdeníku Respekt, Aktuálně.cz, MF Dnes a v HlídacíPes.org. Je autorkou unikátních vizualizací, které rozkrývají pozadí kontaktů vlivných lidí. Založila a vedla Centrum nezávislé investigace. Je držitelkou „Journalist Award For Diversity. Against Discrimination“, kterou uděluje Evropská unie.   

Lenka Vrtišková Nejezchlebová

Začínala v Pátku LN, kde strávila pět let, pak pracovala v redakci iDnes.cz a reportérském oddělení MF Dnes. Od roku 2009 byla redaktorkou časopisu Týden, před dvěma lety se však rozhodla odejít na volnou nohu. Dosud psala pro několik časopisů profilové rozhovory s osobnostmi napříč zájmy a profesemi, slabost má však zejména pro vědu. Získala Novinářskou cenu za nejlepší rozhovor v kategorii psaná žurnalistika.  

Tereza Mynářová

Zaměřuje se na ekonomická témata - především na vše, co se týká zaměstnanosti, mezd a pracovních podmínek. Kromě toho ráda analyzuje kvalitu života a domácí i zahraniční makroekonomiku. V letech 2011 až 2016 jste mohli číst její články na Aktuálně.cz, následně na webu Finmag.cz. Poslední dva roky působila ve výzkumně-poradenské společnosti Trexima, kde se věnovala odborné publicistice a analýze trhu práce - podílela se na přípravě studií pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů, Asociaci samostatných odborů a Svaz průmyslu a dopravy ČR.  

Hana Mazancová

Pracovala jako reportérka serverů Lidovky.cz a iRozhlas.cz. Zaměřuje se na kauzy spojené s politikou. Rozkryla například podezřele vydělané miliony bývalého senátora Jaroslava Palase nebo zrekonstruovala případ kolem státního podniku Řízení letového provozu a bývalého senátora za ODS Tomáše Kladívka.  

Magdalena Slezáková

Jako editorka vedla rubriku Svět na serveru Lidovky.cz, v posledních letech působila coby zahraniční reportérka na iRozhlas.cz. Specializuje se na východní země, věnuje se zejména Číně a všemu, co souvisí s jejím nástupem do role světové velmoci.   

Barbora Janáková

V Novém deníku, kam přechází z iDnesu, bude pracovat jako politická reportérka. Reportérské zkušenosti sbírala dříve také v Právu, na Novinky.cz a Týden.cz.   

Anna Janská

Do Nového deníku přechází z Aktuálně.cz, kde pracovala jako editorka domácího zpravodajství. V této roli se podílela na zpravodajství k posledním volbám do Poslanecké sněmovny i k přímé volbě prezidenta, které zaznamenalo rekordní zájem čtenářů.   

Eliška Černá

Vzděláním kunsthistorik a historik, bývalou profesí památkář. Jezdila jako delegát České republiky na zasedání kulturních úmluv pod hlavičkou UNESCO včetně vedení diplomatických a odborných jednání za stát. Pracovala v redakci Týden.cz a v Pražském deníku, odkud do Nového deníku přechází. Dlouhodobě autorsky spolupracuje s Pamětí národa.  

Marie Bastlová

Začínala jako sportovní redaktorka v LN, od roku 2008 psala osm let o politice pro Hospodářské noviny. Poslední tři roky v Českém rozhlase moderuje pořad Dvacet minut Radiožurnálu, do loňska byla členkou investigativní buňky Janka Kroupy. Nejraději píše o politice a jejím zákulisí a bude v tom pokračovat i jako stálá spolupracovnice Nového deníku. Získala Novinářskou křepelku a byla šestkrát nominovaná na Novinářskou cenu.

Pavel Procházka

Dlouholetý zástupce šéfredaktora deníku Sport, účastník několika olympijských her a fotbalových mistrovství světa a Evropy, později šéfredaktor pražského deníku 24 hodin a fotbalového magazínu Hattrick. V letech 2004 a 2005 se v deníku Sport spolu s kolegou Luďkem Mádlem podílel na rozkrytí známé korupční „odposlechové“ aféry spojené hlavně s žižkovským fotbalovým bossem Ivanem Horníkem.  

Petr Kučera

Do Nového deníku přichází z Aktuálně.cz, kde téměř deset let působil jako editor a vedoucí rubrik Ekonomika a Osobní finance. Předtím byl šéfredaktorem týdeníku Profit a České informační agentury.  

Jan Wirnitzer

Jako reportér se dosud zaměřoval zejména na témata spojená s historií a armádou. V poslední době psal pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny, předtím deset let působil v iDnes.cz především v domácí redakci.  

Jan Jiřička

Posledních osm let působil jako redaktor a posléze editor iDnes.cz. Předtím pracoval čtyři roky jako reportér časopisu MF Plus.  

Václav Ferebauer

V Novém deníku bude mít editorsky na starosti online zpravodajství. Poslední čtyři roky se jako redaktor podílel na zpravodajství iDNES.cz.

Adam Hecl

Novinářské zkušenosti sbíral jako redaktor webu Hospodářských novin. Na Aktuálně.cz přispíval obrazovými reportážemi.   

Tomáš Kunc

Deset let vytvářel interaktivní grafiky pro Aktuálně.cz. Byl autorem animací, které čtenářům přiblížily například atentát na Heydricha nebo zkázu Titanicu. Připravoval grafické a výsledkové speciály k velkým sportovním akcím, jako jsou olympijské hry či fotbalové a hokejové šampionáty.

Jana Ciglerová

Do Nového deníku přichází na pozici zpravodajky ve Spojených státech amerických, kde v současnosti žije. Předchozích třináct let pracovala v MF Dnes, dříve působila jako zpravodajka Lidových novin ve Velké Británii, psala pro The Observer a Evening Standard a absolvovala stáž pro zahraniční zpravodaje v Helsinkách. Zajímá se také o témata žen, založila diskusní pořad Tah dámou na ČT, vedla časopis Elle a stála na začátku vzniku přílohy Ona Dnes. Vedle novinářské práce také přednáší pro české i zahraniční studenty médií a žurnalistiky v Praze, v roce 2016 přednášela na univerzitě Clemson v Jižní Karolíně.

Magdalena Sodomková

Je spoluautorkou dokumentárního multimediálního seriálu Yusra plave o život, který vznikl pro Český rozhlas, BBC World Service a BBC Radio 4. Spolu s francouzským fotografem Lâm Duc Hiênem, dánskou dokumentaristkou Brit Jensen a týmem z Českého rozhlasu za něj získala Novinářskou cenu v kategorii audiovizuální reportáž a zvláštní cenu Mileny Jesenské od Česko-německého fondu budoucnosti. Na Prix Italia 2017 se dílo dostalo mezi osm nejlepších radiodokumentů roku. V roce 2015 získala Novinářskou cenu za nejlepší rozhovor. Je držitelkou ceny za nejlepší reportáž „Média na pomoc památkám“ udělovanou Syndikátem novinářů. Dříve pracovala jako reportérka magazínu Pátek Lidových novin, Reflexu, MF Dnes a České televize. Spolupracovala také na publicisticko-investigativním pořadu francouzsko-německé televize Arte, psala pro magazín Reportér.

Adéla Vopěnková

Coby novinářka se věnuje oblasti byznysu, financí a též rodinným firmám. V minulosti pracovala jako editorka v Hospodářských novinách a spolu se čtyřmi dalšími kolegy rozjížděla český Forbes. V posledních letech byla editorkou magazínu Magnus a spolupracovala například s časopisem Reportér. Kariéru v médiích odstartovala po studiích v Praze a Londýně jako reportérka anglického týdeníku Czech Business Weekly a mimo jiné přeložila několik knih.

Eva Mošpanová

Pracovala v redakcích Respektu, Marketing & Media nebo iRozhlas.cz, odkud do Nového deníku přichází. Spolupracovala také s několika redakcemi na Slovensku. Věnovat se bude sociálním tématům a reportážím.

Petr Koubský

V Novém deníku povede rubriku o vědě a digitálních technologiích, kterým se autorsky věnuje od roku 1990. Posledních pět let vydával a redigoval elektronický magazín 067. Spoluzakládal vydavatelství Softwarové noviny a vzdělávací instituci iCollege. Vystudoval technickou kybernetiku, pracoval jako programátor. Učí na Vysoké škole ekonomické a na Filozofické fakultě UK. Rád čte, poslouchá jazz, vaří, stále pomaleji leze po horách a běhá na střední vzdálenosti.

Jan Kudláček

Domácí a později zahraniční redaktor zpravodajství TV Prima (a před tím TV Premiéra). Vedoucí zahraniční redakce a celých devatenáct let moderátor a dramaturg pořadu zajímavostí ze zahraničí Svět (od Světa ’99 až po Prima Zoom svět).

Libor Stejskal

Zakládal blogy na Aktuálně.cz a dlouhé roky o ně editorsky pečoval. Dříve pracoval jako šéfeditor v Lidových novinách, MF Dnes a Hospodářských novinách, kde v poslední době rediguje komentářovou rubriku.

Prokop Vodrážka

Začínal na Aktuálně.cz, kde psal pro rubriku Magazín, převážně o společenských tématech, popkultuře a videohrách. Do Nového deníku přechází ze Seznam Zpráv, kde působil ve společenské rubrice a následně v domácím zpravodajství. Tomu se bude primárně věnovat i v Novém deníku.

Ludvík Hradilek

Posledních dvanáct let vytvářel autorské fotoreportáže pro Aktuálně.cz. Před tím působil šestnáct let jako fotograf v týdeníku Respekt. Od roku 1985 spolupracoval se samizdatovou redakcí Revolver Revue. V listopadu 1989 pomáhal vyrábět Informační servis, ze kterého následně vznikl Respekt.

Gabriel Kuchta

Do Nového deníku přechází ze slovenského deníku Sme, kde působil jako fotoreportér. Věnoval se jak reportážím, tak portrétní fotografii.

Zdroj: newsletter Nového deníku