Nový O2 Smart Box zkombinuje modem, wifi router a ovládání domácnosti

Telekomunikační operátor O2 přišel s „chytrou krabičkou“ O2 Smart Box, vlastním zařízením, které kombinuje funkcionality internetového modemu a wifi routeru. Mělo by tak umožnit připojení k internetu, jeho bezdrátové rozvedení po bytě či domě a také bezdrátové ovládání přístrojů komunikujících v takzvané chytré domácnosti. Vše se nastavuje i ovládá prostřednictvím mobilní aplikace pro Android a iOS.

O2 Smart Box

O2 Smart Box

Ovládání funkcí přes mobilní aplikaci

Ovládání funkcí přes mobilní aplikaci

O2 tak chce eliminovat důsledky značně fragmentované nabídky modemů a podobných zařízení, které zákazníkům momentálně nabízí. Ročně totiž vyřizuje 120.000 dotazů na své informační lince, které se týkají právě nastavení internetu. Nastavení i aktualizace bude možné zařizovat na dálku.

„Připojení k internetu je esenciální potřeba, bez něho domácnosti nebudou moci rozumně fungovat. Vidíme to na úrovni vody, energií,“ prohlásil Jindřich Fremuth, ředitel Komerční divize O2. Jak řekl Médiáři, snahou operátora bude postupně nahradit všechny prodávané modemy či rozbočovače: „Naším cílem je nahradit statisíce zaprášených krabiček, které se teď válejí pod stoly.“

Box, postavený na chipsetu americké značky Broadcom a v testu dosahující rychlost připojení 240 Mbit/s, se začne prodávat 1. srpna, zaváděcí cena bude 3.499 Kč. Součástí balení přitom bude senzor na dveře zdarma, prodej O2 Smart Boxu odstartuje se třemi doplňkovými službami chytré domácnosti (se zabezpečením nemovitosti, dálkovým ovládáním a požárním hlášením), na podzim mají následovat další.

Zařízení vzniklo interně v O2, v týmu produktového manažera Romana Bacíka. Kromě vývojářů O2 na přístroji spolupracovaly jihokorejská společnost Kaon Media a evropská firma SoftAtHome.

Podoba boxu je dílem průmyslového designéra Martina Tvarůžka, který jako jediný Čech získal prestižní ocenění Red Dot Award ve strojírenské kategorii. „Nechtěli jsme, aby lidé svůj modem dál schovávali na místa, odkud hůř vysílá signál. Vytvořili jsme proto vertikálně postavený modem v matně černé barvě, jehož součástí je i displej s hodinami a také jedno z nejprodávanějších zařízení u nás – meteostanice s předpovědí počasí,“ popisuje svou práci designér Tvarůžek.

Modem je na výšku ze tří důvodů - zabere míň místa, hodnoty na displeji jsou vidět líp než naležato, a líp se šíří signál z celkem pěti antén, které obsahuje. Box má pasivní chlazení, neměl by tedy hučet. Ovládá se jediným tlačítkem na přední straně, to na sebe váže víc funcionalit (mimo jiné párování WPS).

Sdílejte