Nový retro časopis Kult připomene 60. až 80. léta: Jednotu, kapitána Klosse či Standu Hložka

Hlavním cílem časopisu o retro životním stylu je „vyvolávat vzpomínky, které mají čtenáře příjemně naladit“.

  • ČTK
  • 17. 02. 2011 08:45
Titulní strana prvního čísla retro časopisu Kult

Titulní strana prvního čísla retro časopisu Kult

Tým bývalých plzeňských novinářů dnes uvedl na trh česko-slovenský časopis Kult, údajně první „retro“ lifestylový titul v ČR a na Slovensku. Je mutací stejnojmenného německého úspěšného periodika a jeho hlavním cílem je vyvolávat vzpomínky na 60., 70. a 80. léta minulého století.

Časopis má vycházet třikrát ročně. Je připravován ve spolupráci s mateřskou redakcí ve Stuttgartu a českými a slovenskými autory, řekl ČTK marketingový zástupce projektu Petr Flachs.

„Hlavním cílem časopisu o retro životním stylu je vyvolávat vzpomínky, které mají čtenáře příjemně naladit, vyvolat úsměv a možná povzdechnutí, bylo to vůbec možné?“ řekl šéfredaktor Petr Mazný. Časopis bude přinášet články o životním stylu, o lidech té doby, o hudbě, výtvarném umění, zboží, filmech a seriálech z Československa i z tehdy zapovězeného Západu.

Stostránkový Kult je mutací německého periodika, které má za krátkou dobu hodně čtenářů. „Svědčí to o tom, že zájem o retro vlnu nevyvolala jen nekritická nostalgie, ale kult druhé poloviny minulého století je schopen oslovit každého. Chce vás bavit, a tak se zcela zásadně budeme vyhýbat politickým tématům,“ uvedl Flachs.

První číslo vyšlo v nákladu 10 tisíc výtisků, texty jsou v češtině a ve slovenštině. Nový titul, který distribuuje PNS a Česká pošta, spolupracuje s Českou a Slovenskou televizí.

Kult s podtitulem Na vzpomínky nemůžete zapomenout vydává plzeňská agentura Delex, která koupila licenci od německého vydavatele Fabiana Leibfrieda za Stuttgartu. Duchovním otcem projektu jsou bývalí novináři Roman Pešír, Petr Mazný a Petr Flachs.

Cena časopisu formátu A4 je 99 korun.

V prvním čísle vyšly hitparády z let 1965, 1975 a 1985, články o nákupu v Jednotě v roce 1969, Mayománii, kapitánu Klossovi, Conanovi, Asterixovi, sexy módě, o pořadu České televize Retro, o Tatrách, časopisu Bravo a dále například rozhovory s hudebníky Jiřím Langem a Standou Hložkem a hokejistou Jaroslavem Pouzarem.