O poslední místo v rozhlasové radě se utká osm lidí

Dohlížet na veřejnoprávní rádio chce mimo jiné jeden z jeho bývalých manažerů Miroslav Bobek. Toho proslavila reality show s gorilami, po odchodu z Českého rozhlasu se stal šéfem pražské zoo. Foto: Xman.cz / Jiří Švorc / iDnes.cz/ Profimedia.cz

Dohlížet na veřejnoprávní rádio chce mimo jiné jeden z jeho bývalých manažerů Miroslav Bobek. Toho proslavila reality show s gorilami, po odchodu z rozhlasu se stal šéfem pražské zoo. Foto: Xman.cz / Jiří Švorc / iDnes.cz/ Profimedia.cz

O poslední volné místo v Radě Českého rozhlasu se uchází osm kandidátů. Agentuře ČTK to sdělil poslanec hnutí ANO Martin Komárek, předseda sněmovního volebního výboru, který ze osmi přihlášených vybere tři adepty, o nichž se pak bude hlasovat na plénu sněmovny.

Kdo se do rady hlásí
Poslaneckému volebnímu výboru, který má výběr kandidátů do mediálních rad na starosti, se přihlásili bývalý šéf loni zrušené digitální stanice Leonardo, nyní ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek, právník Jaroslav Kravka (kandidoval už před dvěma roky, umělecké svazy proti němu tehdy protestovaly, měly ho za „dlouholetého komunistického kádra“), novinářka, šéfredaktorka Akademického bulletinu Akademie věd ČR Marina Hužvárová, Jiří Fencl a dále čtyři neúspěšní z předchozí, březnové volby - evangelický farář Miloš Rejchrt, jenž v minulosti vedl v rozhlasu náboženskou redakci a byl také radním České televize v „krizovém“ roce 2000, pak „televizní kuchař“ a královéhradecký zastupitel-nestraník Ivan Vodochodskýpředloni v červnu odvolaný náměstek pro správu a provoz generálního ředitele rozhlasu Oldřich Šesták, středoškolský učitel, člen ČSSD a řadový zastupitel za tuto stranu v Trutnově Marek Šváb.

Kdo už mimo jiné nekandiduje
Zápas o místo v rozhlasové radě vzdal bývalý skifař-olympionik Václav Chalupa. Ten přitom v druhém kole volby letos v březnu dostal od poslanců víc hlasů než zmíněný Rejchrt.

Kdo už v rozhlasové radě je
V Radě Českého rozhlasu, která má být ze zákona devítičlenná, je momentálně obsazeno osm míst. Letos v březnu poslanci z celkem 37 uchazečů hned v prvním kole volby vybrali dva nové radní, a to někdejšího ředitele ČRo2-Praha v letech 2004 až 2010 Jiřího Vejvodu a muzikoložku Hanu Dohnálkovou. Nejstarším členem rady je římskokatolický kněz Milan Badal zvolený v prosinci 2010, po něm v červnu 2011 přibyli farář Církve československé husitské Ervín Kukuczka, mediální analytik Ivan Tesař, děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík a vysokoškolský pedagog z Institutu mezinárodních studií FSV UK Petr Šafařík (zvolen jen na dva roky do března 2012, znovuzvolen v červnu 2012), v únoru 2013 se do rady dostal kulturní referent a bývalý mluvčí Prahy 8 Tomáš Kňourek.

Kdo radu vede
Bývalý předseda rozhlasové rady Tomáš Ratiborský se znovu do kontrolního orgánu nedostal, jeden ze dvou místopředsedů Bohuš Zoubek už se o nový mandát člena neucházel. Ve vedení rady tak zůstal jen Michal Stehlík jako místopředseda a tiskový mluvčí, do obou těchto funkcí byl kolegy zvolen v dubnu 2012, stejně jako Ratiborský a Zoubek.