O2 vyřadí AXN, sportovní kanály Novy si nechá

Televize přes internetovou přípojku O2 TV mírně změní nabídku programů. K 1. srpnu přestane šířit kanály AXN (pozice 116), AXN Black (pozice 117) a AXN White (pozice 118) společnosti Sony Pictures International. Podle Sony je to “z obchodních důvodů”, podle O2 “z důvodu extrémně nízké a neustále klesající sledovanosti”. Kanály AXN zůstávají na jiných platformách (UPC či Skylink), u O2 budou od srpna nahrazeny nedávno uvedenou stanicí o letectví a vesmíru Up Network někdejšího programového ředitele Barrandova a Joj Františka Borovského. V nabídce O2 TV zaujme pozici 116, v obchodních tarifech L a XL. Od 14. do 31. srpna jej budou mít coby ochutnávku i zákazníci tarifu M.

Z nabídky O2 TV měly zmizet také sportovní kanály televize Nova, tedy stanice Nova Sport 1 a Nova Sport 2. Koncem června Nova totiž oznámila, že ke 2. červenci ukončí smlouvu o distribuci, protože podle ní nebyla “dle standardních tržních podmínek”. Komunikační nátlak na cenu se zřejmě vyplatil, protože sportovní stanice Novy nakonec v nabídce O2 TV zůstaly. “Cena, kterou požaduje Nova za práva na vysílání, je s ohledem na velmi omezený exkluzivní obsah sportovních kanálů, který se v čase zmenšuje, neúměrně vysoká,” sdělilo k jednáním O2.

Rostoucí požadavky na poplatky za šíření v alternativních platformách potvrzuje i největší český kabelový operátor UPC. “Společnost UPC pravidelně jedná s více vysílateli. Vzhledem k obchodnímu charakteru těchto jednání se k nim nebude vyjadřovat. Můžeme však potvrdit, že požadavky na poplatky za šíření – dokonce i za volně dostupné programy – a další práva pro služby Go a Replay – Zpětné zhlédnutí, Archiv – extrémně rostou,” uvedl mluvčí UPC Jaroslav Kolár.