Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Obal prodává, vizualizujte historii pomocí timeline

Zápisky, které začínají “milý deníčku”, najdete v dnešní době už jenom na dně šuplíků. Současná generace používá internet, chytré mobily a jejich každodenní život se samovolně odráží v zrcadle sociálních sítí. Pomocí speciálních nástrojů lze přitom různě zvolená údobí zobrazovat jako časové linky, přehledy.

Deník, který zapisuje historii za vás

Služba Memolane agreguje příspěvky z různých webů a automaticky vytváří a edituje timeline vašeho života. Můžete k ní připojit Facebook, Twitter, Flickr, Google+, Picasa, Last.fm, Foursquare, Instagram, TripIt, Youtube, Vimeo, SoundCloud, WordPress nebo libovolný RSS feed.

Den po dni sledujte, kde jste se checkovali, co jste napsali na Facebook, vyfotili na Instagram a jakou jste při tom poslouchali hudbu. Timeline si můžete vystavit veřejně na internet, nebo nechat pro sebe. A jako bonus vás každé ráno může probudit e-mail se shrnutím, co jste dělali přesně před rokem.

Můžete si vytvořit více účtů a timeliny jednoduše sdílet na sociálních sítích nebo je vložit na web.

Data v pěkném obalu

Jistě, ke každému článku můžete připojit odstavec textu, kde shrnete základní body vývoje společnosti, života osobnosti nebo historie. Pokud ale čtenáři nabídnete stejná data v hezčí podobě, mohou pro ně být daleko atraktivnější. Služeb zaměřených na vizualizaci najdete na internetu více.

Timetoast umí vytvořit linku, na které jsou pomocí teček znázorněny jednotlivé události a po rozkliknutí se zobrazí jejich popis a obrázek. Podívejte se na shrnutí několika hlavních bodů v historii Google.

Další službou je Xtimeline, která umožňuje kolektivně vytvářet a editovat příběhy, třeba historie společnosti Starbucks.

Pěkné timeline umí Dipity. Celou timeline, ale i jednotlivé příspěvky můžete sdílet dál. U některých rozsáhlých vizualizací je však bohužel třeba počítat s delší dobou načítání.

Prohlédněte si například zajímavě zpracovaný život Steva Jobse.

Timeline Steva Jobse

Pokud žádná nesplňuje vaše představy, zaujměte vlastním nápadem a zpracováním, které je blízké vaší cílové skupině. Jako inspirace může sloužit druhá světová válka na Facebooku.