Videotéka Obbod končí. Rozloučí se filmem Vyšehrad

Původní česká služba se vypne koncem června. Trh je přesycený, soudí majitel Kamil Ouška.

Jakub Štáfek alias Lavi

Seriál Vyšehrad proslavil postavu Laviho, představuje ho Jakub Štáfek. Repro: Obbod

Po čtyřech letech končí Obbod, původní česká platforma nabízející za předplatné filmy a seriály. Médiáři to potvrdil její majitel Kamil Ouška. Web vypne na konci června. „Jsou tu atraktivnější služby. Vyrovnat se jim znamená větší investice. Stále by ale zůstávalo velké riziko, že to stejně nebude úspěšné,“ komentuje konec služby Ouška, s odkazem na HBO Go či Netflix.

Rozloučení na webu. Repro: Obbod

Rozloučení na webu. Repro: Obbod

Platforma má na svém konci zhruba 1.000 předplatitelů. Předplatné činilo 150 Kč měsíčně. Kromě velké konkurence na trhu s videotékami je podle Oušky důvodem neúspěchu pirátství. Na to služba narazila v případě svých původních internetových seriálů VyšehradLajna, které vyprodukovala. Zatímco na YouTube a pirátských webech měly epizody miliony zhlédnutí, jednotlivě si je na Obbodu kupovalo za 35 Kč kolem 50.000 lidí. „Návratnost seriálů je nízká. Všichni čekají, že to bude zdarma,“ míní Ouška.

Službu fungující od roku 2016 obhospodařovali tři zaměstnanci a zhruba desítka externistů. Projekt podle majitele skončil v mírné ztrátě. Ouška ho přitom nepouští zcela. Chystá totiž natáčení celovečerního filmu Vyšehrad. To mělo začít na začátku léta, kvůli koronaviru se nejspíš přesune na příští rok. Prvnídruhá řada Lajny je teď ke zhlédnutí zdarma na Seznamu, uvažuje se o třetí.

Za původními seriály Obbodu stál scenárista Petr Kolečko a kreativní producent Daniel Strejc, který ve videotéce zastával roli programového ředitele. V roce 2017 ale přešel z Obbodu na Stream.cz, pro který měl připravovat nové seriály. Ty ovšem Stream.cz vlastněný Seznamem postupem času opustil, letos na jaře proto Strejc v týmu české internetové jedničky skončil. Obbod posloužil jako personální zdroj i další internetové televizi Mall.tv. Do ní v roce 2018 přešel Adam Chudárek, Strejcův nástupce.