Obyčejný svět Jaroslava Kmenty

Kmenta popisuje životní styl milionáře Víta Bárty na pozadí svých dnů obyčejného člověka. Osvěžující.

Byl jsem v Humpolci. Naposledy jsem tam zažil pohnutý večer a vlastně celou noc v nonstopu na náměstí, takže jsem se tam cítil jako doma. Když propaříte noc u jukeboxu (já na třech kolách), jste tam jaksi víc doma než původní obyvatelstvo, které zbaběle zůstalo doma u televizních obrazovek.

Tenhle týden jsme byli prezentovat v Humpolci v rodinném pivovaru Bernard koncept, který by značce pomohl získat desetitisíce fanoušků. Jeden z konceptů se líbil, druhý mi hodili na hlavu. A tak jsem se rozhodl, že ho hodím do pléna. Jen upozorňuju, že jeho realizace je pekelně drahá („drahý jak prdel“ slovy mé ex). Efekt ovšem slibuje fatální.

Samozřejmě vychází z knihy Jaroslava Kmenty Superguru Bárta, kterou jsem nedávno jedním dechem dočetl. Kmenta nemá žádný styl psaní, je popisný, věcný a ani jeho život není nic, co by strhlo davy. Domů, do redakce, schůzky se zdrojem, schůzky s kolegy z redakce, schůzky s politikem, to je celé. Pak kniha skončí.

Co mě fascinuje, je naprostá obyčejnost jeho světa v porovnání se světem nás, velkoměstských floutků, kterým nic není dost dobré. Hadry, nakupujeme hadry! Jídlo, jíme drahý jídlo v nóbl podnicích. Kupujeme ingredience ve Wine and Food. Jsme trendy, žijeme online, visíme na Fíbíčku a hlavně řešíme hadry, kvalitu jídla a speciálně kafe.

Kmenta kvalitu kafe neřeší, ani úroveň podniků, ani jídlo, ani hadry. Ani nemá elektronické bankovnictví. Chodí do pobočky spořitelny v městě, kde bydlí, už řadu let, do klidu, do ticha, na přepážku si vyřizovat věci a popovídat s paní, kterou už dlouho zná. Nemyslitelné. Ale má toho tam víc. Sedí v bufiku vydavatelství Mafra a pije kafe. To kafe je pro nás - kteří řeší posledních pár let, kde v Praze se dá pít kafe - nepoživatelné, ale pro něj normální. Jednou jede autem s řidičem a je to pro něj neskutečná událost. Večeře v dobré restauraci a dokonce i oběd je fantastický zážitek.

Samozřejmě narozdíl od Víta Bárty, jehož život je naprostý protipól obyčejného špičkového investigativního novináře. Je skutečná úleva číst si jeho knihu furt pryč a je pak těžší každý den odcházet do světa lifestylových témat, ve který se náš život proměnil.

Doporučuju všem, kteří mají intenzivní pocit, že je nutné mít prst na tepu doby, sledovat trendy a poměřovat donekonečna kvalitu všeho, za co utrácejí prachy, a samozřejmě i kdo mají nutkání neustále utrácet prachy a sledovat, za co utrácejí prachy ostatní. Také já jsem se pokusil tenhle sloupek napsat, jak by jej psal Kmenta. A proto už se nebudu vykecávat, díky, čau.

Sdílejte