Obzinová do rozhlasu nenastoupí, Pokorný ale ředitelem zpravodajství nezůstane

Šéf rozhlasu ustoupil tlaku protestujících. Zpravodajství má dočasné vést Ondřej Suchan.

Jitka Obzinová se ředitelkou zpravodajství Českého rozhlasu nakonec nestane. Oznámil to generální ředitel rozhlasu René Zavoral dva dny poté, co Obzinovou představil jako budoucí krizovou manažerku rozhlasového zpravodajství. Následoval mohutný protest zevnitř rozhlasu proti jejímu jmenování. Otevřený dopis, který Zavorala vyzýval, ať jmenování Obzinové zruší, podepsalo přes 600 redaktorů a dalších pracovníků rozhlasu.

„Dnes jsem se sešel s paní Jitkou Obzinovou. Český rozhlas máme oba natolik rádi, že bude vždy stát nad jakoukoliv profesní kariérou. Oběma nám leží na srdci stabilita a silná pozice Českého rozhlasu. Společně jsme se tak dohodli, že na post ředitelky zpravodajství Českého rozhlasu paní Jitka Obzinová nenastoupí,“ prohlásil Zavoral dnes po páté odpolední.

Obzinová měla k 1. lednu nahradit dosavadního ředitele zpravodajství Jana Pokorného. Ten ale ve funkci nezůstane. Zavoral informoval, že Pokorného má přechodně nahradit Ondřej Suchan, šéfredaktor Radiožurnálu. Zároveň chce šéf rozhlasu hledat do zpravodajství nového řádného ředitele či ředitelku.

„Oslovil jsem stávajícího šéfredaktora stanice Český rozhlas Radiožurnál Ondřeje Suchana, aby od 1. ledna 2022 - do výběru stálého ředitele/ředitelky - dočasně útvar zpravodajství Českého rozhlasu řídil. Ondřej Suchan mě požádal o čas na rozmyšlenou do začátku příštího týdne, což jsem akceptoval,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu.

Proč má Pokorný jako ředitel skončit?

Při středečním oznámení organizačních změn v managementu Českého rozhlasu přitom Zavoral Pokorného chválil. „Jan Pokorný naplnil svou misi, na kterou jsem ho na začátku mého prvního funkčního období vyslal, beze zbytku. Dotáhl pod svým vedením Český rozhlas Radiožurnál na pozici nejposlouchanějšího rádia a dokázal Český rozhlas Plus etablovat jako stále rostoucí a prestižně vnímanou stanici. V Českém rozhlase zůstává a bude nadále jednou z jeho nejvýraznějších tváří,“ prohlásil. Budoucí pozici Pokorného slíbil Zavoral specifikovat v dalších týdnech.

Pokorný včera odmítl situaci komentovat. „Nevyjadřuju se k interním záležitostem Českého rozhlasu, zejména pokud se tak trochu týkají mne,“ napsal Médiáři.

Proč vlastně Pokorný končí, zajímá také signatáře zmíněného otevřeného dopisu, kteří na prohlášení upozorňovali na sociálních sítích hashtagem #nebudemezticha. „Vítáme, že Jitka Obzinová nenastoupí na pozici ředitelky zpravodajství Českého rozhlasu. Jsme přesvědčeni, že tato situace poškodila jeho důvěryhodnost. Požadujeme, aby generální ředitel René Zavoral na setkání se zaměstnanci příští úterý detailně vysvětlil důvody jím původně prosazované personální změny. Věříme, že ať už se v budoucnu ředitelem nebo ředitelkou zpravodajství stane kdokoliv, půjde o důvěryhodnou osobu, která zaručí pokračování nezávislosti média veřejné služby,“ uvedl mluvčí iniciativy #nebudemezticha Václav Štefan, editor Českého rozhlasu Plus.